październik 13, 2022

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – informacja o naborze

Szanowni Państwo,

uprzejmie przypominamy, że zgodnie z  rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dotyczącego wspierania w latach 2021–2025 organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1675) trwa nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w ramach realizacji programu.

Termin składania wniosków przez dyrektorów placówek wychowania przedszkolnego, szkół i bibliotek pedagogicznych do organu prowadzącego upływa 31 października 2022 r.

Termin składania wniosków przez organ prowadzący do  Łódzkiego Kuratora Oświaty upływa 20 listopada 2022 r. (decyduje data wpływu do urzędu).

Wsparcie finansowe udzielane jest organowi prowadzącemu pod warunkiem zapewnienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% kwoty kosztów realizacji zadania objętego wsparciem. Do wkładu własnego zalicza się koszty poniesione od dnia zawarcia umowy do 31 grudnia danego roku, w którym udzielono wsparcia finansowego.

Uwagi dotyczące składanych wniosków:

Wniosek – organy prowadzące składają w formie papierowej na adres: Kuratorium Oświaty w Łodzi, ul. Więckowskiego 33, 90-734 Łódź –  lub bezpośrednio w kancelarii Kuratorium  lub opatrzony podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

Składającym wnioski przypominamy, że adresatem dotacji powinna być konkretna szkoła (także, jeśli znajduje się w zespole szkół).

W przypadku szkół wchodzących w skład zespołu szkół i placówek, organ prowadzący może wystąpić o udzielenie wsparcia finansowego w danym roku wyłącznie w odniesieniu do jednej szkoły wchodzącej w skład zespołu.

Ocenie nie będą podlegać wnioski niepełne lub złożone po terminie.

Organy prowadzące do wniosku zbiorczego powinny załączyć potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie zaakceptowanych wniosków jednostkowych placówek wychowania przedszkolnego/szkół/bibliotek pedagogicznych.

Prosimy o umieszczanie podpisów pod przesyłanymi załącznikami z wykazami placówek wychowania przedszkolnego/szkół/bibliotek pedagogicznych.

W związku z licznymi pytaniami organów prowadzących dotyczącymi kolumny Obszar Strategicznej Interwencji (OSI) w załączniku do wniosku organu prowadzącego, przekazujemy link do strony, na której wylistowano gminy zagrożone marginalizacją i miasta tracące funkcje.

Link do strony, na której wylistowano gminy zagrożone marginalizacją i miasta tracące funkcje

Wzory aktualnych wniosków znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki: 

Link do wzorów wniosków

O programie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

belka logotypowa - partnerzy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa