Podsumowanie akcji „Rodacy Bohaterom”

    13 stycznia 2017

Setki konserw, opakowań z kaszą i ryżem, butelek oleju, paczek makaronów, herbat i cukru, słoików kawy i tabliczek czekolady – to dar uczniów z naszego regionu dla Polaków, którzy pozostali na Kresach.

Jednym z darczyńców jest Adam Brzeziński z IV LO w Łodzi, który o akcji dla Kresowian dowiedział się na lekcji geografii od nauczyciela. – Pomysł mi się spodobał. Pan profesor mówił, że każdy może się przyłączyć. Zapytałem, jak mogę pomóc – wspomina Adam. Przyniósł konserwy i słodycze. Rozwieszał plakaty zachęcające do udziału w akcji w swoim dawnym gimnazjum i szkołach na osiedlu. Na dary dla Polaków na Wschodzie przeznaczył kieszonkowe, część zakupów sfinansowali rodzice.
Takich uczniów, jak Adam – i takich rodzin – są w naszym regionie tysiące. Dzięki nim w szkołach województwa łódzkiego zebrano olbrzymią ilość produktów żywnościowych. Zwiezione do IV LO w Łodzi – zajęły pół auli. W środę uczniowie „czwórki” włożyli je do tekturowych pudeł, które pojadą busami do Polaków mieszkających na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. W każdej paczce będzie też kartka z życzeniami.

Przy tej okazji organizatorzy akcji podziękowali wszystkim, którzy ją wsparli. – Paczki są dowodem naszej pamięci o Rodakach na Kresach, ale mają znaczenie nie tylko symboliczne. Wielu z nich żyje tam w skrajnie trudnych warunkach. Niektórym zostawiamy po dwie, trzy paczki, żeby starczyły na dłużej – mówił Mariusz Bojanowski, opiekun Rzgowskiej Młodzieży Patriotycznej i nauczyciel geografii w IV LO, regionalny koordynator akcji, którą od 2010 roku organizuje wrocławskie Stowarzyszenie Odra – Niemen.
Te skromne warunki życia Kresowian pokazał film wyświetlony w auli IV LO – obdarowani paczkami starsi ludzie dziękują przed kamerą za pomoc, niektórzy nie potrafią ukryć łez.
Elżbieta Ratyńska, Łódzka Wicekurator Oświaty, zauważyła, że akcja dobrze wpisuje się w ogłoszony przez MEN Rok Wolontariatu. – Wolontariat to nie tylko słowa. To działanie, które łączy ludzi. Patrząc na efekty waszej pracy serce się raduje – pogratulowała uczniom i organizatorom Pani wicekurator.
Pięknie dziękował im również kpt. Jerzy Stawski. Były żołnierz Armii Krajowej walczył w czasie wojny w oddziałach kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. W środę przypomniał, że wielu Kresowian też bohatersko walczyło wtedy o niepodległość Polski, a dziś kultywuje na Wschodzie polską tradycję. Dlatego mogą być wzorem patriotyzmu dla młodych Polaków.
Kpt. Stawski dostał od uczestników uroczystości życzenia z okazji niedawnych 90 urodzin.

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach” została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej.