marzec 11, 2022

Spotkania pod nazwą „Lekcje pokoju w warunkach wojennych”

Ze względu na nagły i narastający kryzys uchodźczy wywołany agresją zbrojną Rosji na Ukrainę Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczyna spotkania pt. „Lekcje pokoju w warunkach wojennych.” Uczelnia, po konsultacjach ze specjalistami, rozpoznała najistotniejsze problemy, z jakimi będą musieli zmierzyć się nauczyciele polskich szkół na terenie całego kraju. Celem spotkań jest możliwie szybka próba adaptacji klas, szkół i środowisk lokalnych do przyjęcia grup uczniów i nauczycieli zza wschodniej granicy.

Organizację spotkań i ich program powierzono dr. Michałowi Paluchowi:
– Niewątpliwie widoczna i odczuwalna pomoc naszych rodaków zasługuje na uznanie, ale przyjdzie moment, w którym otwarte dziś serca przestaną tętnić takim uniesieniem. Z jednej strony musimy się przygotować do pracy na rzecz integracji międzykulturowej, międzyreligijnej i egzystencjalnej, a z drugiej zapobiec zjawiskom występującym po konfliktach zbrojnych jak podwyższony poziom gniewu i potrzeba zemsty. Osobnym problemem są przy tym stosunki polsko-ukraińskie, które należy podjąć z nadzwyczajną delikatnością. A my przecież i w tych warunkach nadal jesteśmy wychowawcami.

Spotkania odbywać się będą w dwóch formach:

  • w każdy wtorek od godziny 16:00 do 18:00, na platformie Programu Wsparcia po zarejestrowaniu się na konkretną datę.
    Link do tej platformy
  • w terminie wskazanym przez szkołę, jeśli dyrekcja zgłosi udział całej Rady Pedagogicznej (zgłoszenia prosimy wysyłać na adres rejestracjawsparcie@uksw.edu.pl).

Na co dzień organizatorzy programu są badaczami i dydaktykami na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracującymi z innymi wydziałami uczelni oraz organizacjami pozarządowymi i instytutami badawczymi w całej Polsce.

Ich głównym zadaniem jest zorganizowanie podstawowej formy wsparcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy poszukują informacji na temat dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży po pandemii, a aktualnie związanego z wydarzeniami wojny na Ukrainie. Równocześnie przygotowują materiały do pobrania, jak i oglądania, które mogą przydać się w planowaniu polityki edukacyjnej bardziej przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Kierownikiem programu jest prof. dr hab. Anna Fidelus, uznany ekspert w dziedzinie pedagogiki, a w szczególności resocjalizacji i adaptacji, prorektor UKSW. Pani Kierownik utrzymuje stały kontakt z 16 Koordynatorami Wsparcia Projektu, przypadającymi na każde województwo.

Kontakt: wsparcie@uksw.edu.pl