Rok Katyński

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkól i Placówek Oświatowych,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

Rok 2025 został przez Sejm RP ustanowiony i ogłoszony Rokiem Katyńskim. Wspólnie z Ministrem i Szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewodą Łódzkim i Łódzkim Kuratorem Oświaty chcemy, by nasze województwo włączyło się w ogólnopolskie obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. Nie tylko przez jednorazowe uroczystości, ale tak, by szczególnie młode pokolenie poznało historię. Zobaczyło i dotknęło tego, czym była okrutna zbrodnia dokonana przez Sowietów na polskich oficerach w Katyniu, Starobielsku, Twerze, Ostaszkowie, Miednoje i Bykowni.

Wiem, że w każdej szkole naszego województwa nauczyciele prowadzą lekcje o Katyniu, że opowiadając posiłkują się często materiałami Instytutu Pamięci Narodowej, relacjami świadków czy historyków. Tak kształtują w swoich uczniach patriotyzm i uwrażliwiają na przeszłość i przyszłość. Za to bardzo Państwu dziękujemy.

Wiem też, że niemal każda szkoła wspomina kogoś, kto zginął w Katyniu. Może to był mieszkaniec najbliższej okolicy, oficer, który pochodził z danego miejsca lub jego rodzina mieszkała gdzieś nieopodal. Może poprzez sadzone przed szkołami dęby z nadanymi imionami, uczniowie poznali kogoś, kto zamordowany strzałem w tył głowy, stał się dla nich autorytetem, bohaterem? Albo w Państwa okolicy są ludzie, których bliscy we wrześniu 1939 roku zostali wywiezieni na Wschód i przez lata byli poszukiwani, choć od wiosny 1940 roku leżeli już w dołach śmierci? Tacy, którzy przez lata walczyli o prawdę o Katyniu. A przecież historia przekazywana poprzez opowieści i świadków najbardziej trafia do młodych. Jest też historią żywą.

W pobliżu Państwa szkół są też pewnie tablice, pomniki, obeliski, kamienie upamiętniające Katyń. Społeczności szkolne dbają o te miejsca, przychodzą na apel, składają kwiaty czy zapalają znicze. Tak przecież uczy się młodych ludzi, jak ważna jest pamięć i wychowanie w duchu miłości do Ojczyzny.

Dlatego chcemy Państwa zaprosić i stworzyć mapę szkół naszego województwa, na której znajdą się te społeczności, które mają u siebie bądź w okolicy: tablice, dęby, miejsca poświęcone pamięci tych, którzy zginęli w 1940 roku na Wschodzie.

Bardzo liczę na Państwa pomoc i odzew. Zgłaszajcie takie miejsca poprzez mail: katyń@kuratorium.lodz.pl

Chciałbym także zachęcić Państwa do przypominania uczniom – czy to w postaci rajdów, spotkań, wyjść, uroczystości, wystaw czy koncertów – czym jest Katyń, co to za miejsce, kto spoczywa w mogiłach, jakie znaczenie w historii Polski ma zbrodnia katyńska.

Niech nie będzie to jedna lekcja, jedno spotkanie czy spacer. Niech ten rok w Waszych szkołach będzie rokiem żywej pamięci o ofiarach Katynia.

Wszystkie najlepsze, najbardziej aktywne i kreatywne szkoły zaprosimy w grudniu br. na uroczyste podsumowanie, podczas którego z rąk Pani Wojewody i Łódzkiego Kuratora Oświaty odbierzecie wyrazy uznania, gratulacje oraz atrakcyjne nagrody, m.in. lekcje historii zorganizowane w budynku Muzeum tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Do dyspozycji Państwa Dyrektorów posiadamy materiały dydaktyczne, które pomogą w przeprowadzeniu zajęć. Można je pobrać ze strony IPN:
Link do strony IPN z materiałami edukacyjnymi

Lista miejsc pamięci zlokalizowanych w województwie łódzkim będzie dostępna na naszej stronie: www.kuratorium.lodz.pl

Informacje o organizowanych przez siebie wydarzeniach (nawet tych najmniejszych), wraz z opisem i zdjęciami prosimy przesyłać na adres mailowy: katyn@kuratorium.lodz.pl  

Opublikujemy je na Facebooku Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Liczymy na Państwa aktywny udział w obchodach Roku Katyńskiego.

 

                                                                            Jarosław Krajewski
                                                                            Łódzki Wicekurator Oświaty
                                                                            Pełnomocnik ds. Obchodów Roku Katyńskiego

 

Uroczystości w szkołach województwa łódzkiego:

1. 03.04.2025 r. – Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim

2. 10.04.2025 r. – Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Żeromskiego w Zduńskiej Woli; Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli; Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach

3. 10.04.2025 r. – Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Żeromskiego w Zduńskiej Woli

4. 10.04.2025 r. – Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy

5. 11.04.2025 r. – Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie

6. 14.04.2025 r. – Plac Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Łodzi

7. 14.04.2025 r. – Szkoła Podstawowa im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Makowskiej

8. 14.04.2025 r. – Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Rudzie

9. 15.04.2025 r. – Liceum Ogólnokształcące w Wojsławicach 

10. 15.04.2025 r. – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Wojsławicach

11. 24.04.2025 r. – Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi