czerwiec 8, 2017

„Dziecięca Scena” Festiwalu Sztuki Małego Dziecka

W środę w Teatrze Pinokio w Łodzi zaprezentowali się laureaci przeglądu małych form scenicznych XVII edycji Festiwalu Sztuki Małego Dziecka. Występy młodych aktorów i wokalistów oglądała wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska.

W bieżącym roku do udziału w przeglądzie zgłoszono 28 prezentacji, w których wzięło udział 260 dzieci w wieku 4-10 lat. Eliminacje miały miejsce 24 marca. W ich wyniku jurorzy wyłonili 11 laureatów, których zaprosili do występu podczas wielkiego finału.

W środę na scenie Teatru Pinokio w Łodzi zaprezentowały się dzieci z:
– Przedszkola Miejskiego nr 229 w Łodzi (spektakl „Na planecie Mitutu”)
– Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie (spektakl „Trójkątna bajka”)
– PM nr 114 Integracyjnego w Łodzi (spektakl „Czerwony Kapturek”)
– PM nr 221 Integracyjnego w Łodzi (etiuda pantomimiczna „Sztuka przetrwania”)
– SP nr 3 w Głownie (spektakl  „Sztuk kilka”)
– PM nr 206 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi (etiuda „Prząśniczki”)
– PM nr 1 w Głownie (etiuda „Noc w muzeum”)
– PM nr 214 w Łodzi (piosenka „Czerwone Jabłuszko”)
– SP nr 2 w Łodzi (piosenka „Wielka sztuka”)
– SP nr 142 w Łodzi (solista Wiktor Sękalski w piosence „Świat to muzyka”)
– SP nr 152 w Łodzi (duet Melania Bielecka i Amelia Grzelewska w piosence „Jesienne zabawy”).

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Łódzka wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska pogratulowała młodym artystom talentu i podkreśliła, że w tym przeglądzie wszyscy są zwycięzcami, bo najcenniejszą nagrodą jest rozwój wyobraźni, kreatywności i doskonała wspólna zabawa.

Festiwal Sztuki Małego Dziecka to projekt artystyczno-edukacyjny realizowany od 2000 roku. Jego autorkami są Monika Goetzendorf-Grabowska, artysta plastyk, pedagog, przewodnicząca zarządu Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę (PK InSEA) oraz Agnieszka Kucharska, pedagog, dyrektor PM nr 206 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi.

Każdej edycji festiwalu towarzyszy hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono „SZtUKA” i ma zachęcić dzieci oraz ich opiekunów do aktywnego poszukiwania inspiracji oraz nowych form i środków wyrazu artystycznego.
Poza przeglądem małych form teatralnych „Dziecięca Scena”, uczestnicy FSMD wzięli udział w „Plenerowym Ogrodzie Sztuk” (warsztaty z różnych dziedzin sztuki). Nauczyciele zostali zaproszeni do konkursów na realizację scenariusza działań twórczych oraz na esej. Jury wyróżniło projekty: „Magia tworzenia” Katarzyny Palla, nauczycielki Szkoły Podstawowej w Rąbieniu oraz „Sztuką jest podróżowanie – odkrywamy dziś Hiszpanię” Magdaleny Starosty, nauczycielki PM nr 200 w Łodzi. W konkursie na esej zwyciężyły Anna Maria Walczak, nauczyciel SP w Szadku (esej „Twórczość”) oraz Edyta Tomaszewska, nauczyciel Przedszkola w Goszczanowie (esej „Nie musi być ładne…”).
Dla małych plastyków organizatorzy także przygotowali konkurs, który zakończy się wystawą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prace nadesłane przez dzieci z całego kraju będzie można oglądać w dniach 20-26 czerwca.