kwiecień 21, 2017

Dlaczego warto czytać książki

Książki były głównym tematem spotkania w IV Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto je czytać? I dlaczego tak wielu z nas ich nie czyta?

BOOKmystery to akcja społecznościowa, która ma zachęcić ludzi do sięgania po książki. W Łodzi prowadzą ją uczniowie IV LO.

Licealiści przebierają się za postaci ze znanych powieści i spacerują po ulicy Piotrkowskiej. Rozwieszają plakaty z literackimi zagadkami. Prowadzą stronę internetową, na której publikują m.in. recenzje ostatnio przeczytanych książek. – Dzielimy się z ludźmi naszą pasją i zachęcamy do czytania – deklarują zgodnie Dagmara i Bartek.

W czwartek w liceum przy ul. Pomorskiej zorganizowali spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania. Gośćmi byli Łódzka Wicekurator Oświaty Elżbieta Ratyńska i prorektor Uniwersytetu Łódzkiego, literaturoznawca prof. Tomasz Cieślak.

– Książka ma zakładkę, pachnie, czasami jest podniszczona. Namawiam do zaprzyjaźnienia się z tym małym przedmiotem, który dostarcza olbrzymiej wiedzy i wielu wzruszeń – powiedziała na powitanie dyrektor IV LO Katarzyna Felde.

 – „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Do tych słów Umberto Eco dodałabym jeszcze, że żyje wyjątkowo – mówiła Elżbieta Ratyńska. Pani wicekurator przekonywała młodzież, że powodów do czytania jest tyle, ile dobrych książek. – Wzbogacamy słownictwo, pogłębiamy wiedzę, poruszamy wyobraźnię, poprawiamy pamięć, rozwijamy empatię, lepiej rozumiemy świat – wyliczała zalety obcowania z książkami.  

Elżbieta Ratyńska podpowiedziała również uczniom, jak najlepiej promować czytelnictwo. Jednym z takich sposobów może być projekt pod roboczą nazwą „Łódź pełna książek”.

– Proponuję postawić w szkole pudło w kształcie łodzi, do którego wkładać się będzie książki już przeczytane i wymieniać na inne. Taki rodzaj przenośnej biblioteki stworzonej przez uczniów – mówiła wicekurator. Podkreśliła, że kultura czytelnicza nie jest cechą wrodzoną. Musi być ciągle budowana i wzmacniana. – Dlatego rozmawiajmy o książkach w szkole, w domu, między sobą. Dzielmy się spostrzeżeniami. Zachęcajmy do czytania – apelowała do uczniów.  

Elżbieta Ratyńska przypomniała również o ogólnopolskich projektach rządowych wspierających czytelnictwo, m.in. o programie „Książki naszych marzeń” wzbogacających szkolne księgozbiory w tytuły najchętniej wybierane przez uczniów oraz długofalowym Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki niemu w ciągu dwóch lat wsparcie finansowe otrzymało prawie pięćset bibliotek na łączną kwotę ponad 4 mln zł.