czerwiec 4, 2024

Bez korzeni nie zakwitniesz – konkurs, który pomaga odkryć własną tożsamość

– Gratuluję fantastycznych prac i odwagi, by podjąć to wyzwanie – powiedział kurator Janusz Brzozowski do finalistów wojewódzkich III edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i mała Ojczyzna”. W siedzibie Kuratorium Oświaty odbyła się mała gala, podczas której nagrodzono autorów najlepszych i najciekawszych drzew genealogicznych. W tym roku w naszym województwie zgłoszono 48 prac. Trzy najlepsze powalczą o finał ogólnopolski.

Łódzki Kurator Oświaty podkreślił, że konkurs angażuje nie tylko samych uczniów, ale też ich rodziców i nauczycieli. Polega na poszukiwaniu i odkrywaniu, dzięki któremu „uczeń poznaje swoją tożsamość i w konsekwencji lepiej rozumie otaczający go świat”. Z kolei Bartosz Górecki, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, przypomniał, że w tym roku uczestnicy zmierzyli się w najtrudniejszym regionie, bo na 170 prac w całej Polsce, 48 zgłoszono w naszym województwie.

Wyróżnione prace przygotowali: Eliza Kosińska ze Szkoły Podstawowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi, Aleksandra Księżak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach i Adrian Pielużek, Szkoła Podstawowa nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Zdaniem jury, w skład którego weszli: Anna Kaniewska i Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Violetta Krawczyk i Magdalena Mackiewicz z Kuratorium Oświaty w Łodzi, przygotowane przez uczniów projekty odznaczały się innowacyjnością, kreatywnością oraz wysokim stopniem spójności i starannością wykonania, a do ich powstania wykorzystano różnorodne dokumenty archiwalne z uwzględnieniem kontekstu historycznego.

Dziękując uczniom, ich rodzicom i nauczycielom za udział i gratulując zwycięstwa w tym elitarnym konkursie dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Łódzki Kurator Oświaty życzyli powodzenia na etapie ogólnopolskim.

Organizatorem konkursu jest Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych i Minister Edukacji.

Poniżej – zdjęcia z uroczystości