październik 29, 2024

155 lat szkół zawodowych i 45 lat szkół dla dorosłych w Łodzi

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer i łódzki kurator oświaty Janusz Brzozowski uczestniczyli w piątek w jubileuszu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Najstarsza łódzka szkoła zawodowa, potocznie zwana „Włókiennikiem”, świętuje w tym roku 155-lecie istnienia.

– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest szkołą, która wpisała się historię Łodzi, w jej włókienniczą tożsamość. Przez lata dostosowywała swoją ofertę do oczekiwań młodzieży i potrzeb zmieniającego się rynku pracy. I tak jest do dziś – mówił podczas uroczystości Janusz Brzozowski. Kurator oświaty złożył wyrazy uznania gronu pedagogicznemu, życzył szkole dalszego rozwoju, a uczniom satysfakcji z nauki.

Życzenia i gratulacje uczniom i nauczycielom złożyli także Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Makowski, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej, Beata Świderska, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą, jej byli pracownicy i absolwenci.

Ważnym momentem jubileuszu było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Stojąc przed nowym sztandarem CKZiU młodzież zobowiązała się m.in. do systematycznej nauki, dbania o dobre imię szkoły, oraz szanowania jej historii i tradycji.
Podczas uroczystości szkoła podpisała porozumienia o współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy, Związkiem Pracodawców Lodzistics, oraz Łódzką Izbą Przemysłowo – Handlową.

Po części oficjalnej przyszedł czas na urodzinowy tort. Goście mogli zwiedzić budynki szkoły, obejrzeć archiwalne fotografie i kroniki.

Historia najstarszej łódzkiej szkoły zawodowej rozpoczęła się w 1869 roku, kiedy w budynku przy pl. Wolności 14 została otwarta Łódzka Wyższa Szkoła Rzemieślnicza. W 1903 roku, już jako Łódzka Szkoła Rękodzielniczo-Przemysłowa, przeniosła się do gmachu przy ulicy Żeromskiego 115 (wówczas ulicy Pańskiej), gdzie mieści się do dziś. Przez lata placówka kilkukrotnie zmieniała nazwę i strukturę, oferując kierunki kształcenia odpowiadające zmieniającemu się zapotrzebowaniu. Jednocześnie pielęgnowała tradycje włókienniczej Łodzi, przygotowując kolejne pokolenia absolwentów do pracy w rożnych gałęziach przemysłu tekstylnego. Obecnie, jako Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, szkoła nadal edukuje młodzież, a od 45 lat także dorosłych. Obecnie do CKZiU uczęszcza 2 tysiące uczniów i słuchaczy, pracuje w niej 135 nauczycieli i 30 pracowników obsługi.

Link do galerii zdjęć z jubileuszu 155-lecia CKZiU w Łodzi