– Chcemy, by dzieci ukraińskie czuły się w Polsce, jak w domu – podkreśliła Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – By mogły uczyć się tu także swojej historii, geografii, języka i kultury, by za jakiś czas, gdy wrócą na Ukrainę, dobrze sobie radziły w swoim ojczystym kraju – dodała.
Wiceminister oświaty uczestniczyła online w spotkaniu zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, które gościło dwadzieścia dwie dyrektorki szkół ukraińskich. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, porównania systemów funkcjonowania oświaty w Polsce i w Ukrainie oraz podziękowań. Wzięli w nim także udział: łódzki kurator oświaty Janusz Brzozowski oraz dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi Jarosław Pawlicki.
Spotkanie w liceum łódzkim pełne było wzruszeń, serdeczności, wielu dobrych słów i dzielenia się dobrymi praktykami. O tym, że uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na wsparcie zapewniła wiceminister Joanna Mucha. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej zwróciła uwagę, że obecna wymiana doświadczeń służy obydwu krajom. Na pytania, które zadawały dyrektorki szkół z Ukrainy odpowiadali: dyrektor szkoły Marcin Chrabelski oraz kurator Janusz Brzozowski i dyrektor Jarosław Pawlicki. Gości interesowało funkcjonowanie szkoły, organizacja nauczania, wsparcie udzielane uczniom czy praca dyrektora, ale też finansowanie, nadzór nad placówką i zakres autonomii szefa konkretnej szkoły.
Podczas spotkania nie zabrakło wzruszeń. Zwłaszcza wtedy, gdy śpiewała uczennica I klasy, pochodząca z Ukrainy Darina. Rozmowę tłumaczyły uczennice szkoły – Darina i Uliana.
Łódzkie liceum wspiera ukraińską edukację od momentu wybuchu wojny, jako Fundacja „Koper pomaga” organizuje systematyczną pomoc, a uczniami szkoły są także młodzi z Ukrainy.