Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży,
Dyrektorzy szkół i placówek
oraz Rodzice i Uczniowie w województwie łódzkim
Szanowni Państwo,
W związku ze zbliżającym się terminem ferii zimowych na terenie województwa łódzkiego (11 lutego – 24 lutego 2019 r.) bardzo proszę o dołożenie wszelkich starań i wysiłków, w celu zapewnienia uczestnikom zimowego wypoczynku właściwej opieki oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenach i w obiektach, w których będzie organizowany wypoczynek.
Państwa dyrektorów szkół i placówek zobowiązuję do przypomnienia uczniom i wychowankom o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego w miejscu zamieszkania i w trakcie wyjazdów.
Uprzejmie przypominam wszystkim organizatorom wypoczynku dla dzieci i młodzieży o konieczności zgłaszania wypoczynku w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz uzyskania akceptacji kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora. Szczególną uwagę proszę zwrócić na zapewnienie kadry odpowiedniej do liczby uczestników zgodnie z § 4 rozporządzenia MEN z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452) oraz spełnianie przez kierownika i wychowawców wymogów przepisu art. 92p ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1457 ze zm.), dotyczących kwalifikacji oraz niekaralności za umyślne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę małoletniego.
W celu zapewnienia bezpiecznych warunków wyjazdów dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek w 2019 r. na stronie internetowej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji – zakładka „Ruch drogowy”, publikowany jest wykaz punktów kontroli autokarów funkcjonujących na terenie województwa łódzkiego w trakcie ferii zimowych w 2019 r.
Link do strony www.lodzka.policja.gov.pl
W trakcie wypoczynku zimowego część zajęć będzie związana z nauką i doskonaleniem jazdy na nartach lub deskach snowboardowych, w trakcie których może dojść do wypadków, kontuzji i urazów. W związku z tym faktem przypominam, że osoby uprawiające narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a także zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach
i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. z 2011 r. Nr 208, poz. 1241, z 2013 r., poz. 7 oraz z 2018 r., poz. 1115), osoba do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Obowiązek ten jest egzekwowany pod karą grzywny od osób pełniących opiekę nad małoletnim do ukończenia 16 roku życia.
W przypadku organizowania zajęć w aquaparkach lub na basenach, w tym na basenach termalnych, organizator jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego korzystania z wszelkiego rodzaju pływalni zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych ( t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1482).
W sytuacji zaistnienia wypadku kierownik wypoczynku lub upoważniony przez niego wychowawca zobowiązany jest do zapewnienia poszkodowanym uczestnikom wypoczynku właściwej opieki oraz do niezwłocznego zawiadomienia o takim zdarzeniu rodziców uczestnika, organizatora wypoczynku, kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku oraz kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. Gdy organizatorem wypoczynku jest szkoła lub placówka należy powiadomić także organ prowadzący szkołę lub placówkę, dyrektora szkoły lub placówki oraz radę rodziców. W razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego powiadomiony musi zostać również prokurator, a w przypadku zatrucia pokarmowego – państwowy inspektor sanitarny.
Bardzo proszę o zapoznanie się z informacjami publikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, w zakładce – „Aktualności – ferie zimowe 2019 – o czym warto pamiętać przed feriami?” oraz w „Poradniku bezpiecznego wypoczynku”. Zamieszczone informacje oraz poradnik zawierają szereg praktycznych wskazówek i porad związanych ze zorganizowanym, zimowym wypoczynkiem dzieci i młodzieży w 2019 r., dotyczących m. in. wiarygodności organizatora, zasad organizowania wypoczynku, wymagań higieniczno – sanitarnych, nadzoru nad organizacją wypoczynku, ewentualnych zagrożeń związanych z pobytem poza granicami kraju, bezpieczeństwa podczas podróży itp.
Link do zakładki „Ferie zimowe 2019” na stronie internetowej MEN
Poradnik bezpiecznego wypoczynku
Aby zapobiec skutkom ekstremalnych warunków pogodowych istnieje możliwość pobrania ze strony Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, bezpłatnej aplikacji na telefon komórkowy (RSO), dostarczającej wiedzę o występujących i nadchodzących zagrożeniach w regionie.
Informuję również, że na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Łodzi, w zakładce „Rodzice i uczniowie – wypoczynek i turystyka – aktualności dotyczące wypoczynku i turystyki” publikowany jest wykaz ważnych telefonów związanych z wypoczynkiem dzieci i młodzieży oraz „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”.
Wszystkich uczniów i wychowanków z terenu województwa łódzkiego bardzo proszę o zachowanie podczas ferii szczególnej ostrożności, zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w trakcie półkolonii, zimowisk, obozów i innych form wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Chciałbym, aby zimowa przerwa w nauce sprzyjała szeroko rozumianej rekreacji oraz regeneracji sił fizycznych i psychicznych, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień, w bezpiecznych warunkach.
Mam również nadzieję, że zimowy wypoczynek przyniesie wiele radości i przeżyć, które pozwolą powrócić do szkolnych obowiązków w pełni zdrowia i z nową energią.
Łódzki Kurator Oświaty
dr Grzegorz Wierzchowski