marzec 27, 2025

Wiedza i służba Ojczyźnie – tu wypełniają testament Aleksego Rżewskiego

– Najbardziej ujmuje synergia pomiędzy szkołą a społecznością lokalną, którą buduje także postać Patrona – pierwszego prezydenta Łodzi, a zarazem wielkiego społecznika: Aleksego Rżewskiego, wzmacniana osobą wnuka pana prezydenta – mówił wicekurator Arkadiusz Kubik podczas jubileuszu 110-lecia Szkoły Podstawowej nr 116 – i powiązanie działalności dla miasta z rozwojem edukacji – podkreślił, nawiązując do zaangażowania Aleksego Rżewskiego we wprowadzanie obowiązku powszechnego nauczania. W uroczystości wziął udział pan Tomasz, zaprzyjaźniony ze szkołą wnuk prezydenta Aleksego Rżewskiego.

Wehikuł czasu w wykonaniu uczniów, przypomniana historia szkoły, ludzi z nią związanych, wspomnienia byłych pracowników oraz ciepłe i wzruszające słowa uczestników spotkania – tak świętowano jubileusz Szkoły Podstawowej nr 116 im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi i 140. rocznicę urodzin Patrona. Stąd obecność szczególnego gościa – wnuka prezydenta Aleksego Rżewskiego, dwukrotnego uczestnika misji pokojowych ONZ w Syrii, który opowiedział o swojej rodzinie i wartościach, jakie w życiu najważniejsze. Przypomniał dedykację, jaką w podarowanej swojemu synowi książce, wpisał dziadek: Kochaj pracę i słońce, miej serce otwarte, gorące, przoduj w nauce i czynie a pamięć o tobie nie zginie. – To moje życiowe motto – powiedział – mądrość, która powinna być przekazywana młodemu pokoleniu: zawsze na pierwszym miejscu są: zdobywanie wiedzy i służba ojczyźnie – dodał Tomasz Rżewski.

W jubileuszu wzięli udział m.in. Wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, radni Rady Miejskiej w Łodzi, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, lokalni społecznicy, rodzice i uczniowie.

Aleksy Rżewski był prezydentem Łodzi w latach 1919 – 1923. Jedną z jego pierwszych decyzji było wprowadzenie w mieście powszechnego obowiązku nauczania dzieci na poziomie szkoły powszechnej (podstawowej). Stało się to jeszcze przed ustawowym obowiązkiem na obszarze całej Polski. Prezydent Łodzi rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację zbadania potrzeb edukacyjnych dzieci. Łódzcy urzędnicy spisywali wszystkie dzieci zamieszkałe w mieście, by przygotować odpowiednią liczbę klas szkolnych, a następnie fundowali odzież, wyżywienie i materiały edukacyjne, by zachęcić rodziców do posyłania dzieci do szkół. Ostatecznie w roku szkolnym 1919/1920 do szkół poszło ponad 50 z 70 tys. dzieci objętych obowiązkiem szkolnym. W trakcie swojego urzędowania doprowadził do wybudowania sześciu szkół, utworzył gimnazjum, szkołę handlową, seminarium nauczycielskie i przystąpił do organizowania wieczorowego szkolnictwa dokształcającego.

Poniżej – zdjęcia z uroczystości w SP nr 116