sierpień 29, 2024

W nowy rok szkolny ze zmianami i wsparciem

– Twórzcie w swoich szkołach przyjazne klimaty do rozwoju dla młodych ludzi i do pracy dla nauczycieli. Klimaty otwartości i zaufania – mówił kurator Janusz Brzozowski podczas każdego ze spotkań z dyrektorami szkół i placówek oświatowych województwa łódzkiego. I podkreślał, że szkoła ma być miejscem, w którym uczniowie chętnie spotykają się z nauczycielami, ale też ze sobą nawzajem, a pracownicy i kadra pedagogiczna wspierają dzieci i młodzież. Narady przed nowym rokiem szkolnym 2024/2025 odbyły się w Łodzi, Kutnie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach. Wzięło w nich udział kilkuset dyrektorów. Spotkania, wspólnie z Łódzkim Kuratorem Oświaty, prowadził wicekurator Jarosław Krajewski.

Jak zmieni się od 1 września szkoła? Czy nauczyciele i uczniowie muszą przygotowywać się na wielkie rewolucje? Czy będą to zmiany, które dotkną finansowo rodziców? Te i podobne problemy poruszali kuratorzy oświaty wspierani przez dyrektorów wydziałów i delegatur. Przedstawione zostały, zaplanowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i wprowadzone od 1 września br. zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego, która dla klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych została ograniczona o 20%. – Zmiany w podstawie programowej zostały przygotowane tak, aby nie było konieczności wymiany podręczników – zaznaczył kurator Janusz Brzozowski.

Łódzki Kurator Oświaty zwrócił uwagę na pojawienie się w podstawach programowych nauki udzielania pierwszej pomocy – począwszy od IV klasy szkoły podstawowej, z kolei najmłodsi uczniowie poznają zasady jej udzielania na zajęciach edukacji przyrodniczej. Wskazał także na zmiany w nauczaniu religii i większe niż dotychczas możliwości połączenia w grupy, międzyoddziałowe lub międzyklasowe, uczniów zgłaszających się na te zajęcia.

Duża zmiana dotyczy dzieci ukraińskich. Do tej pory rodzice zapisywali je do przedszkola bądź szkoły wedle własnego uznania. Obecnie, aby otrzymać świadczenie 800+, dzieci muszą realizować odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny lub obowiązek nauki.

Janusz Brzozowski przypomniał także o potrzebie upowszechnienia Standardów Ochrony Małoletnich, które szkoły mają wdrożone od 15 sierpnia, w wersji dostępnej dla uczniów.

Szczególny charakter miały konsultacje w sali obrad Rady Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi. Podczas spotkań z udziałem wiceprezydenta Łodzi Tomasza Piotrowskiego, przewodniczącego komisji edukacji Krzysztofa Makowskiego oraz dyrektora wydziału edukacji Jarosława Pawlickiego, uroczyście wręczono akty nadania nowym dyrektorom kilkudziesięciu placówek.

Życząc dyrektorom, by praca w nowym roku szkolnym przynosiła im wiele radości i satysfakcji, kurator Janusz Brzozowski zapowiedział spotkanie z dyrektorami łódzkich szkół i placówek oświatowych z ministrem edukacji oraz „Okrągły stół” – rozmowy ministra edukacji z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych naszego województwa.

Link do galerii zdjęć ze spotkań kuratora oświaty z dyrektorami