lipiec 8, 2025

Spotkanie z polskim astronautą w Grotnikach

Koloniści z podłódzkich Grotnik połączyli się on-line ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, a w tym niecodziennym, kosmicznym spotkaniu towarzyszył im Łódzki Wicekurator Oświaty Jarosław Krajewski.

W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy, kto we wtorek przed południem kliknął w link przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Kosmiczną. 

Minister Edukacji Barbara Nowacka wspólnie z Ministrem Rozwoju i Technologii Krzysztofem Paszykiem zaprosili na spotkanie z astronautą wszystkich młodych ludzi, a zwłaszcza uczestników letnich obozów, kolonii i półkolonii – apelując wcześniej do ich organizatorów o udostępnienie transmisji jak największej liczbie osób. Była to bowiem wyjątkowa okazja, aby poznać ciekawostki z życia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zobaczyć kosmiczne eksperymenty.

Z okazji skorzystali m.in. uczniowie z łódzkich szkół podstawowych spędzający wakacje w ośrodku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Grotnikach. Tuż przed południem zebrali się w świetlicy przed dużym telewizorem, by zobaczyć i posłuchać drugiego – po Mirosławie Hermaszewskim – Polaka w kosmosie.

Towarzyszył im Łódzki Wicekurator Oświaty Jarosław Krajewski, który jeszcze przed rozpoczęciem transmisji przekonał się, że koloniści sporo wiedzą o kosmicznej wyprawie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, nawet to, że jest łodzianinem. Na okoliczność spotkania przygotowali prace plastyczne przedstawiające rakiety, planety i kosmonautów. 

Wicekurator był też ciekawy, w jakich warunkach odpoczywają dzieci i co robią na koloniach w Grotnikach. Zajrzał do usytuowanych w pięknym sosnowym lesie, dobrze wyposażonych domków, pozazdrościł kolonistom nowoczesnego basenu, obejrzał przyrządy do ćwiczeń sportowych i wysłuchał opowieści o różnych zajęciach, grach terenowych i wycieczkach. 

A my przy tej okazji przypominamy o akcji #HaloKosmos Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Organizatorzy czekają na Państwa wpisy w mediach społecznościowych lub maile z oznaczeniem miejscowości, z której dzieci i młodzież śledziły transmisję z opisanego wyżej spotkania, a także pamiątkowe zdjęcia uczestników i uczestniczek przedsięwzięcia. Na tej podstawie powstanie mapa młodych amatorów i amatorek kosmosu, która zostanie opublikowana na stronach internetowych obu resortów i w ich mediach społecznościowych.

Poniżej – zdjęcia z wyjątkowego spotkania w Grotnikach