marzec 20, 2025

Pamiętali o tych, którzy zmieniali historię, czyli 120. rocznica strajku szkolnego w Sulejowie

– Zadano mi pytanie: jak w dzisiejszych czasach realizować wychowanie patriotyczne? Odpowiedź jest prosta – właśnie tak, jak pokazali dziś uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1: przez przygotowany, zagrany i zmontowany niezwykle wzruszający film oraz aktywny udział w uroczystości – powiedział wicekurator Jarosław Krajewski podczas obchodów 120-lecia strajku szkolnego w Sulejowie. – Młodzi ludzie twórczo dotknęli historii, a taki patriotyzm manifestuje się najbardziej – podkreślił.

Łódzki Wicekurator Oświaty wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej Sulejowa, w trakcie której radni jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą wydarzenia sprzed 120 lat, a następnie w spotkaniu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego (w czasie przemarszu do ZSCKU odbyła się inscenizacja manifestacji, które organizowano 120 lat temu). Tu także wicekurator Jarosław Krajewski miał możliwość podziękowania samorządowcom oraz nauczycielom, wychowawcom i uczniom wspomnianej „jedynki”, którzy włożyli serce i talent w stworzenie opowieści o odważnych młodych ludziach, którzy nie bali się przeciwstawić zaborcom i szlachetnych mieszkańcach miasta, którzy zmieniali historię.

W obchodach 120 rocznicy walki o polską szkołę wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, na czele ze starostą Piotrem Łącznym, radnymi powiatu piotrkowskiego oraz burmistrzem Sulejowa Dorotą Jankowską, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, reprezentanci instytucji, służb mundurowych i stowarzyszeń, pasjonaci historii oraz mieszkańcy miasta.

W 1905 roku przeciwko rusyfikacji protestowała młodzież z Piotrkowa Trybunalskiego i Sulejowa. W Sulejowie strajkowali uczniowie szkoły ludowej. Najpierw uczniowie oddziału II. i III. zdjęli ze ściany portret cara Mikołaja II, wykłuli mu oczy stalówkami i zawiesili z powrotem na ścianie. Następnie około 60 młodych chłopców i dziewcząt, w wieku 10-16 lat, przemaszerowało ulicami Sulejowa niosąc biało-czerwone i czerwone sztandary. Na jednym z nich był polski orzeł biały i napis „Niech żyje Polska”. Śpiewano pieśni patriotyczne. Miejscowi strażnicy ziemscy próbowali rozproszyć dzieci, lecz tłum dorosłych, który towarzyszył pochodowi, odepchnął żandarmów i dzieci bez dalszych przeszkód przemaszerowały ulicami Sulejowa.

Także w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja młodzież sulejowska w liczbie ponad 100 osób w wieku około 15 lat, otoczona kordonem starszych, wzięła udział w uroczystym pochodzie. Z drewnianymi szabelkami i karabinkami uczniowie śpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła”, „Z dymem pożarów” i „Boże, coś Polskę”. Asystował im tylko jeden strażnik rosyjski nazwiskiem Zyner, ale nauczony wcześniejszym doświadczeniem, nie reagował i zawrócił, gdy pochód wyszedł za miasto.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości rocznicowych w Sulejowie.