– Młodzi artyści angażują się, wyznaczają sobie granice, pokazują przynależność do wspólnoty, która jednoczy i rozwija – to bardzo cenny przegląd – podkreślił Łódzki Kurator Oświaty Janusz Brzozowski podczas finałowej gali XXIX Festiwalu Ekspresji Twórców Amatorów „FETA” organizowanej przez XXVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi. Do tegorocznej edycji zgłoszono 170 projektów – plastycznych, fotograficznych, muzycznych, tanecznych, teatralnych, filmowych i literackich. Nagrodzono i dostrzeżono najlepsze, ale, jak zauważyli obecni na podsumowaniu goście: poprzez odwagę i pokazanie swojej wrażliwości – wszyscy okazali się zwycięzcami.
Sztuka, która łączy – tak można określić organizowany od lat niezwykły festiwal. Impreza, która ukazuje pasję, talent i piękno młodych ludzi. Która kształci i rozwija zainteresowania – ten festiwal daje możliwość kreatywnego myślenia, ale też wykształca cechy związane ze sprawczością, m.in. podejmowanie najtrudniejszych wyzwań i mocne poczucie własnej wartości – mówił kurator Janusz Brzozowski, gratulując i wręczając nagrody najlepszym.
,,Każdy uczeń posiada wiele talentów, ta szkoła potrafi je odkryć i rozwinąć” – takie hasło przyświecało twórczości pierwszej edycji F.E.T.Y. w 1996 roku. Akcja ta była odpowiedzią na brak przedmiotów artystycznych w szkołach średnich. Pierwsze edycje skierowane były do uczniów XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. K.K.Baczyńskiego w Łodzi i obejmowały kategorie: plastyczną, fotograficzną i literacką. Kolejne lata to prawdziwy rozkwit popularności na skalę ogólnowojewódzką. Festiwal otwiera młodym, zafascynowanym sztuką ludziom drzwi do artystycznego środowiska. Stwarza możliwość do skonfrontowania swoich umiejętności z rówieśnikami i poddania prac ocenie profesjonalnemu jury.
Obecnie Festiwal podzielony jest na siedem kategorii: literacką, teatralną, muzyczną, plastyczną, fotograficzną, filmową oraz taneczną. Tak szerokie podejście do tematu sztuki pozwala na prezentację artystycznego dorobku uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa łódzkiego w każdej dziedzinie. Głównym celem przedsięwzięcia jest propagowanie kultury wśród młodzieży, tworzenie szansy na wypowiadanie swoich poglądów w niekonwencjonalny sposób. W tym roku hasło festiwalu to: „Między wierszami”.
Poniżej – zdjęcia z podsumowania festiwalu