Narodowy Bank Polski zaprasza dzieci i młodzież do udziału w XVII edycji Konkursu na pracę pisemną.
Honorowy Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej.
Założenia konkursowe
Bankowość centralna w Polsce ma już 190 lat, w 1828 roku powstał Bank Polski. Natomiast prawie sto lat temu zdecydowano, że polską walutą będzie nie „lech”, nie „pol”, ale „złoty”. Przekonani o doniosłej wadze tych wydarzeń, chcielibyśmy skierować uwagę najlepszych „szkolnych piór” i entuzjastów ekonomii na tematy związane z rolą banku centralnego. Przed uczestnikami konkursu stanie tym razem wyzwanie, jak ciekawie i przekonywująco opisać spektrum działania NBP i jego wpływ na finansową rzeczywistość każdego z nas.
Uczestnicy konkursu
Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych. Adresatami pierwszej grupy są uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych i III klas gimnazjów (lub oddziałów gimnazjalnych). Natomiast drugą grupę uczestników stanowią uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych).
Temat dla szkół podstawowych i gimnazjów to:
W 1919 r. Sejm RP wprowadził ustawą polską jednostkę monetarną – złotego. Jaką wartość, po niemal 100 latach od ustanowienia, ma dla Ciebie polska waluta?
Temat dla szkół ponadgimnazjalnych to:
190 lat polskiej bankowości centralnej. Jak działalność NBP może przekładać się na twoje finanse osobiste?
Prace konkursowe powinny być przygotowane w języku polskim, o objętości nie mniejszej niż 5 stron i nie większej niż 10 stron formatu A4. Prace mogą zawierać elementy graficzne takie jak np. zdjęcia czy wykresy. Do prac należy załączyć bibliografię. Pozostałe szczegóły dotyczące zasad konkursowych znajdują się w regulaminie na stronie www.nbp.pl/konkursy.
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu.
Termin nadsyłania prac
Prace konkursowe (z załącznikami wymaganymi w regulaminie) należy nadsyłać do 16 października 2018 r. (do końca dnia) wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie www.nbp.pl/konkursy.
Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu
Wyboru laureatów dokona Kapituła konkursowa na przełomie listopada i grudnia. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej gali finałowej w Narodowym Banku Polskim w Warszawie w grudniu. Zaproszenie na galę otrzymają wyłącznie zwycięzcy konkursu i ich opiekunowie merytoryczni. Wyniki po gali zostaną umieszczone na stronie www organizatora.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Partnerem konkursu jest firma Plagiat.pl, dzięki której wszystkie prace zostaną sprawdzone w Internetowym Systemie Antyplagiatowym Plagiat.pl w celu wykluczenia naruszenia praw autorskich i nieuprawnionego wykorzystywania cudzej własności intelektualnej.