maj 27, 2024

CyberWizards – przedsięwzięcie skierowane do dziewcząt ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Szanowni Państwo,

przekazujemy informację o przedsięwzięciu pn.: CyberWizards – InternationalCyber Camp, którego organizatorem jest Krajowy Ośrodek Koordynacji w Estonii (NCC-EE) w miejscowości Kehtna. 

CyberWizards jest przedsięwzięciem skierowanym do dziewcząt ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 13-16 lat, ceniących wyzwania w zakresie rozwiązywania zagadek, w tym z użyciem nowych technologii. Przedsięwzięcie polega na tym, że zaproszone kraje (w tym Polska) wysyłają swoje drużyny na obóz, który będzie miał miejsce w miejscowości Kehtna. 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, nie jest wymagane doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa lub programowania. Uczestniczki w trakcie kilkudniowego obozu poznają dziedzinę i zagadnienia cyberbezpieczeństwa poprzez praktyczne działania. Zajęcia podczas obozu prowadzone są w języku angielskim.

Obóz odbędzie się w terminie 29.07-03.08.2024 r. w Kehtna w Estonii. Na koniec wyjazdu zaplanowano grę Capture the Flag (CTF), dającą możliwość rozwiązywania zadań związanych z cyberbezpieczeństwem.

Warunki uczestnictwa w CyberWizards Summer Camp :

  • grupa 3-6 uczennic wraz z opiekunem (opiekunem grupy może być dowolna osoba dorosła – nauczyciel, rodzic, inny opiekun, mówiąca po angielsku i w języku ojczystym swojej grupy).
  • obóz jest bezpłatny dla uczestników i opiekuna,
  • organizator zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, pokrywa koszty warsztatów i wszystkich pozostałych zajęć, nie pokrywa kosztów podróży.

Po analizie przekazanych zgłoszeń, Ministerstwo Edukacji Narodowej wybierze jeden Zespół, który weźmie udział w obozie CyberWizards oraz otrzyma nagrodę w postaci biletów lotniczych do Estonii.

Zespoły, które chciałyby wziąć udział w obozie CyberWizards, powinny przesłać do kuratoriów oświaty kilkuminutowy filmik (w języku angielskim) na temat roli, jaką odgrywają nowe technologie we współczesnym świecie, w tym ich wpływ na kluczowe zmiany na świecie (np. klimatyczne,  czy w zakresie  bezpieczeństwa).

Do udziału w Konkursie można zgłaszać filmy jako pliki multimedialne w formatach: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 (H.264, H.265), WMV, AVI, MOV o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 na nośnikach: DVD, CD lub pamięci flash (karta, pendrive USB). Nośniki nie będą podlegały zwrotowi. Ze względu na zachowanie jakości obrazu zalecamy żeby rozdzielczość nie była mniejsza 1280 x 720.

Wraz z filmem, opiekun drużyny powinien przekazać w formie oświadczenia zgodę na przetwarzanie danych uczestniczek (oraz swoją), a także wizerunku na potrzeby organizacji i udziału w CyberWizards – InternationalCyber Camp. Przygotowane filmiki wraz ze zgodami należy przekazać do Łódzkiego Kuratora Oświaty  do 14 czerwca br. na adres: ul. Więckowskiego 33, 90-734 Łódź. Decyduje data wpływu. Zgłoszenia, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane. 

Spośród nadesłanych zgłoszeń Kuratorium Oświaty w Łodzi wybierze jedną drużynę z naszego województwa, której kandydatura zostanie wraz z filmem i zgodami uczestniczek przekazana do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wybór drużyny na terenie województwa odbędzie się przy udziale trzyosobowego zespołu wg poniższych kryteriów;

  • oryginalność i kreatywność prezentacji wybranego zagadnienia – maks. 10 pkt;
  • pomysłowe wykorzystanie nowoczesnych technologii – maks. 5 pkt;
  • współpraca zespołu (podział ról, wykorzystanie potencjału uczestniczek) – maks. 5 pkt;
  • sposób realizacji zadania (wybór miejsca, dobór narzędzi, rekwizytów itd.) – maks. 10 pkt.

Wybór zwycięskiej drużyny odbędzie się na analogicznych zasadach jak na etapie kuratoryjnym – trzyosobowy zespół składający się z dwóch pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej i jednego pracownika Ministerstwa Cyfryzacji wyłoni najlepsze uczestniczki wg tych samych kryteriów.

Do 21 czerwca br.  Ministerstwo Edukacji Narodowej wybierze zwycięską drużynę i przekaże informację o wyborze do kuratorów oświaty oraz do Ministerstwa Cyfryzacji.