październik 16, 2018

Wymiana międzyszkolna w ramach projektu „Biało Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół”. SP w Moszczenicy

Program: „Biało Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół”
Nazwa szkoły/placówki: Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy
Imię i nazwisko dyrektora szkoły/placówki: Jolanta Kujawska-Wężyk
Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej merytorycznie za treść: Marzena Wójcik, Mariusz Kowalewski

 W dniach 12-22 września 2018 roku Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy oraz  Szkoła Średnia Ogólnokształcąca w Uładówce Filia Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Grocholskich  z Ukrainy przystąpiły do realizacji najważniejszego zadania w ramach projektu „Biało -Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.  Podstawowym celem wymiany międzyszkolnej było  uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W projekcie wzięło udział 30 uczniów partnerskich szkół. Program pobytu w Polsce i na Ukrainie obejmował nie tylko miejsca nawiązujące bezpośrednio do czasu działań i walk, dzięki którym naród polski odrodził się jako wolny, niepodległy byt państwowy. Odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli nie byłoby możliwe bez wielowiekowej ciągłości historycznej, budowania świadomości narodowej poprzez język, pamięć przodków, obyczaje, tradycje, religię, trwałe pamiątki kultury. Dlatego właśnie objazd historyczny rozpoczęliśmy od Jasnej Góry w Częstochowie i  Orlich Gniazd -Olsztyna, Bobolic, Mirowa.

Podczas pobytu w Łodzi odwiedziliśmy Instytut Pamięci Narodowej, w którym odbyły się warsztaty połączone z konkursami historycznymi. Towarzyszyły temu ogromne emocje i ekscytująca rywalizacja. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, za co otrzymali wspaniałe nagrody.

Kolejny wspólny dzień spędziliśmy  w  królewskim Krakowie, który zachwycił nas historyczną przeszłością. W Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów złożyliśmy hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i uczciliśmy pamięć  Pary Prezydenckiej – Lecha  i Marii  Kaczyńskich. Ważny na szlaku historycznym był także Pomnik Józefa Piłsudskiego – upamiętniający postać Naczelnika oraz pomnik Legionistów – symbol  Legionów Polskich, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości i stały się zalążkiem Wojska Polskiego. Następnie skierowaliśmy się na Rynek Główny, gdzie podziwialiśmy  średniowieczne Sukiennice i Kościół Mariacki. Na tym samym Rynku w 1918 roku odbyło się  pierwsze po 123 latach zaborów  przejęcie władzy przez polskie wojsko.

Wizytę we Lwowie rozpoczęliśmy od zwiedzania Cmentarza Łyczakowskiego tak bliskiego sercu każdego Polaka. Tutaj bowiem leżą znakomitości polskiej nauki i sztuki: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, wybitny matematyk Stefan Banach, Władysław Bełza, który napisał „Katechizm polskiego dziecka”, Julian Ordon – bohater mickiewiczowskiej „Reduty Ordona” i wielu innych. Spoczywa tu kilka pokoleń walczących o Polskę: żołnierze Kościuszki, uczestnicy kampanii napoleońskiej, uczestnicy Powstania Listopadowego i Styczniowego. Miejscem nie do pominięcia na szlaku historii walk o wolną i niepodległą Polskę był Cmentarz Orląt Lwowskich – Orląt, bo większość pochowanych tu żołnierzy walczących w obronie Lwowa, to kilkunastoletnia młodzież szkolna       Będąc w Winnicy podążaliśmy śladami goszczącego tutaj marszałka Józefa Piłsudskiego, co upamiętniają tablice na gmachu dawnej miejskiej Dumy oraz na budynku dworca kolejowego. Oddaliśmy także hołd pomordowanym Polakom przy kaplicy na terenie dawnego cmentarza polskiego.

Wspólny pobyt w Polsce i na Ukrainie sprawił, że nie tylko zrealizowany został ważny cel, jakim było upamiętnienie 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również projekt, dzięki któremu uczniowie stali się bogatsi o nowe ciekawe doświadczenia, przyjaźnie, które z kolei pozwoliły przezwyciężyć bariery granic, języka i uprzedzeń.