maj 18, 2018

„Lekcja Żywej Historii”. Zespół Szkół nr 1 w Bratoszewicach  

Temat/nazwa wydarzenia:   „Lekcja Żywej Historii”
Nazwa szkoły/placówki: ZS nr 1 w Bratoszewicach  
Imię i nazwisko dyrektora szkoły/placówki: Magdalena Mackiewicz
Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej merytorycznie za treść: Andrzej Pożarlik, Agata Pietrzak

Dnia 12 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół nr 1 w Bratoszewicach miała miejsce pełna napięcia i efektów specjalnych „Lekcja Żywej Historii”.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiono historię munduru i uzbrojenia na tle dziejów naszej Ojczyzny. Uczniowie pod kierunkiem p. Andrzeja Pożarlika i p. Agaty Pietrzak, przy wtórze muzyki z różnych epok historycznych opowiedzieli o tym jak zmieniało się polskie wojsko na przestrzeni dziejów.

Konferansjerzy uroczystości – Hubert Ziarnik i Jakub Majcher z dużą precyzją przedstawili historię Polski od 966 r., aż po czasy nam współczesne. Na scenie kolejno pojawili się: Mieszko I oraz wój z książęcej drużyny, średniowieczny rycerz, muszkieter, kosynier, woltyżer, legionista, marszałek Piłsudski, żołnierz kampanii wrześniowej i żołnierz służący obecnie w polskim wojskim. Uroczystość uświetniła swoim występem uzdolniona wokalnie uczennica Patrycja Mikoś, która jako powstaniec warszawski zaśpiewała utwór pt. „Dziewczynę z granatem”.

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów lekcji był wystrzał z armaty. Na tym jednak nie koniec. Uczniowie po zakończeniu tej części, udali się pod nadzorem pani dyrektor Magdaleny Mackiewicz i pani wicedyrektor Beaty Jachurskiej do stworzonego na potrzeby tego szczególnego dnia schronu, w którym czekał na nich symulowany atak bombowy. Później wszyscy spotkali się na zewnątrz, gdzie można było podziwiać efektowne pokazy taktyk wojskowych Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS 1203 Głowno.

Obchodom „Lekcji Żywej Historii” towarzyszyła wystawa pamiątek historycznych połączona z prezentacją sylwetek polskich naukowców. Na naszą młodzież oraz uczniów przybyłych z gimnazjów: Bratoszewice, Dmosin, Głowno i Stryków czekała „fotobudka”, przy której można było zrobić sobie zdjęcie z wybraną postacią z epoki. Podczas uroczystości każdy mógł też skosztować pysznych wypieków inspirowanych staropolskimi przepisami.