marzec 7, 2018

Finał konkursu upamiętniającego Witolda Pileckiego

Uczniowie wykazali się dużą wiedzą o słynnym rotmistrzu, ale również talentami plastycznymi i literackimi. Siódmej edycji konkursu „Żołnierz Wyklęty – Zapomniany Bohater” patronowali m.in. Instytut Pamięci Narodowej i Łódzki Kurator Oświaty.

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 30 przy ul. Rysowniczej w Łodzi, która nosi imię Witolda Pileckiego. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: w literackiej należało napisać list do patrona, w plastycznej – zrobić poświęcony mu lapbook, a w teście wiedzy – odpowiedzieć na pytania dotyczące życia i dokonań słynnego rotmistrza.
Na większość z pytań finaliści konkursu odpowiadali bez zawahania. Wiedzieli, w jakim mieście Witold Pilecki chodził do szkoły, kim z zawodu była jego matka (a nawet, jak miała na imię), kiedy zdał maturę, z czyich rąk otrzymał stopień rotmistrza, gdzie walczył w czasie wojny, do których państw wysyłał swoje raporty i jakie odznaczenia otrzymał pośmiertnie od prezydentów RP.

– Pytania były bardzo trudne. Nawet ja nad niektórymi odpowiedziami musiałem się chwilę zastanowić – pochwalił uczniów Andrzej Pilecki, syn rotmistrza, juror i gość honorowy konkursu.
W teście wiedzy najlepiej wypadła Kinga Rudzka z SP nr 153 w Łodzi. Drugie i trzecie miejsce zajęli Antoni Karwacki i Natalia Czapnik, uczniowie SP nr 30. W kategorii plastycznej również zwyciężyła Kinga Rudzka, a w literackiej – Maja Torzewska z SP nr 30.

Wszystkim uczestnikom rywalizacji pogratulowała wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska. – Wasz konkurs ma w nazwie słowa „zapomniany bohater”. Ale właśnie dzięki temu, że jest, losy żołnierzy wyklętych są przywracane naszej pamięci. Nie są zapomniane. Młodzi ludzie mogą je dokładnie poznać i czerpać z nich dobre wzorce do naśladowania – powiedziała pani wicekurator.
Magdalena Zapolska – Downar z Instytutu Pamięci Narodowej wyraziła szacunek dla ogromnej wiedzy uczniów, podkreślając jednak, że równie ważne są płynące z tej wiedzy wnioski. – Witold Pilecki dokonał wyboru pewnej drogi życiowej: postanowił służyć ojczyźnie. Wy też możecie jej służyć: nauką, a w przyszłości pracą – mówiła Magdalena Zapolska – Downar.

Wśród gości wtorkowej uroczystości byli również m.in. Roman Laskowski, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania łódzkiej „Solidarności”, Kamila Lutek-Urbaniak z Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Urszula Podstawek z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi i ks. proboszcz Leszek Kaczor.

Dyrektor SP nr 30 Katarzyna Paluszewska – Jurkiewicz poinformowała, że konkurs o Witoldzie Pileckim rozpoczyna w jej szkole cały cykl wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.