marzec 26, 2018

Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. SP w Michowicach

Temat/nazwa wydarzenia: Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Michowicach
Imię i nazwisko dyrektora szkoły: Beata Filutowska
Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej merytorycznie za treść: Teodozja Wójcik

Przygotowany przez szkołę opis działań:

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole przeżywaliśmy kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość nasza wpisuje się w obchody „Roku dla Niepodległej”, gdyż Żołnierze Niezłomni walczyli o Polskę wolną i niepodległą – taką, jaka zaczęła odradzać się w 1918 r. Można powiedzieć, że celebrowanie tego święta stało się już naszą tradycją: ustanowione w 2011 r. w naszej szkole w sposób bardzo uroczysty obchodzone było już po raz 5.

Świętowanie przez nas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych okolicznym mieszkańcom „zwiastowały” wywieszone na budynku szkoły flagi narodowe.
Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem przez wszystkich zgromadzonych Hymnu Narodowego. Następnie obejrzeliśmy, przygotowany przez nauczycielkę p. Teodozję Wójcik, pokaz multimedialny poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Rozpoczynały go słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu”, „W życiu bywają rzeczy ważniejsze, niż samo życie” oraz „Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle”. W trakcie prezentacji przypomniana została historia obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, kim byli Żołnierze Wyklęci i wartości, którymi się kierowali. Wspominaliśmy, że za walkę o wolną i niepodległą Polskę zapłacili najwyższą cenę: po strasznych torturach zostali zamordowani, a po wykonaniu wyroku nie mieli grobu, ponieważ ciała nie wydawano rodzinie, ale po kryjomu zakopywano w nieznanych miejscach – tak, aby nie odnaleziono nigdy szczątków. Wykreślono ich z historii. W pamięci Polaków mieli nie istnieć.

Józef Franczak – „Lalek”, Stanisław Sojczyński „Warszyc”, Łukasz Ciepliński „Pług”, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki „Druh”, August Emil Fieldorf „Nil” to Żołnierze Niezłomni, których nasi starsi uczniowie już znają, a młodsze dzieci każdego roku dowiadują się o nich.
Podczas akademii uczniowie klasy VI i VII zaprezentowali wiersze i piosenki poświęcone Żołnierzom Wyklętym, m.in.: „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”, „Patrol”, „Maszerują cicho niby cienie”, „Honor i gniew”, „Niezłomni bohaterowie”. Rozmawialiśmy także o tym, w jaki sposób dziś przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Jesteśmy dumni, że Polska ma takich bohaterów, a my należymy do grona tych, którzy pamiętają o ich ofierze z życia w walce z sowieckim okupantem o niepodległość Polski; że także w naszej szkole przywracamy pamięć o nich.

Świąteczną scenografię ubogaciły plakaty namalowane kilka lat temu przez naszą uczennicę na podstawie zdjęć murali, prace plastyczne naszych uczniów wykonane na VII edycję ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” oraz zdjęcia Żołnierzy Wyklętych.

Akademię zakończyliśmy modlitwami za tych, którzy na zawsze mieli być wyklęci z historii Polski i z pamięci Polaków oraz w intencji Ojczyzny. Chwała bohaterom, od których możemy uczyć się, że „W życiu są rzeczy ważniejsze, niż życie.”