wrzesień 19, 2017

78. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

Kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski złożył w poniedziałek kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu. Spotkanie upamiętniające 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę  zorganizowały stowarzyszenia kombatanckie, NSZZ „Solidarność” i XII LO w Łodzi.

– Naród musi pamiętać o swoich bohaterach, o wszystkich walczących wtedy 17 września i później – powiedział podczas uroczystości wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. – Musimy także wyciągać wnioski z historii, działać tak, by nigdy już wolność nie została przez Polskę utracona. Musimy mieć silną nowoczesną armię i mądre sojusze – dodał wicewojewoda.
W związku z 78. rocznicą napaści Armii Czerwonej na Polskę  kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu w al. Karola Anstadta złożyli także m.in. Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, Waldemar Krenc, przewodniczący Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność, Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Stasiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, przedstawiciele służb mundurowych policji i straży, stowarzyszeń kombatanckich oraz młodzież szkolna.

17 września 1939 roku, kiedy Polacy bronili się przed inwazją niemiecką, Związek Radziecki złamał umowę o nieagresji z Polską. Bez wypowiedzenia wojny (na mocy tajnego porozumienia z Niemcami zwanego Paktem Ribbentrop-Mołotow) wkroczył na terytorium naszego kraju. Po napaści  Armii Czerwonej do niewoli radzieckiej trafiło około 250 tysięcy żołnierzy, wielu jeńców stracono. Blisko 18 tysięcy oficerów polskich osadzono w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a następnie wymordowano w Katyniu, Miednoje i Bykowni. Ludność cywilną deportowano w głąb Rosji.  Szacuje się, że na Sybir wywiezionych zostało od pół do półtora miliona Polaków, w tym kobiety i dzieci.