Październik 25, 2021

Zaproszenie do udziału w marszu upamiętniającym dzieci z obozu na Przemysłowej

Łódzki Kurator Oświaty zaprasza uczniów łódzkich szkół, nauczycieli oraz rodziców do udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiego obozu założonego w czasie wojny przy ul. Przemysłowej na łódzkich Bałutach.

W czwartek 4 listopada br. o godz. 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Łodzi (ul. Kolińskiego 26) odbędzie się Msza święta w intencji dzieci pomordowanych w tym obozie. Następnie z kościoła pod pomnik Pękniętego Serca przejdzie marsz, którego uczestnicy – jak w poprzednich latach – będą nieść fotografie pomordowanych dzieci oraz odczytywać ich imiona i nazwiska.

Obóz przy ul. Przemysłowej w Łodzi był prawdopodobnie jedynym niemieckim obozem koncentracyjnym dla dzieci. Niemcy założyli go w 1942 r. Dzieci (w wieku od 6 do 16 roku życia) ciężko w nim pracowały, były bite i głodzone. Przez obóz przeszło kilka tysięcy małych więźniów, w chwili wyzwolenia było ich niespełna 900.

Najlepszym wyrazem naszej pamięci o dzieciach – ofiarach obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi będzie obecność na zaplanowanych 4 listopada br. uroczystościach.