Kwiecień 27, 2017

XXX Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

Podsumowanie jubileuszowej edycji miało uroczystą oprawę. Gratulacje organizatorom i uczestnikom olimpiady złożyła m.in. Łódzka Wicekurator Oświaty Elżbieta Ratyńska.

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne od 1987 r. W tegorocznej edycji w województwie łódzkim rywalizowało ponad 600 uczniów z 47 szkół.

Zwyciężył Mateusz Marzec z I LO w Wieluniu, kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Blocher z I LO w Łodzi, Piotr Glinka z ZSP nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim i Edyta Sygitowicz z ZSP nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim.

– Ekonomia jest częścią naszego życia, a przygotowując się do olimpiady poznaliście pojęcia i zagadnienia ułatwiające jej zrozumienie – powiedziała wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska, która chwilę wcześniej wręczyła młodym ekonomistom pięknie wydane albumy. Wicekurator pogratulowała również rodzicom laureatów, ich nauczycielom oraz organizatorom olimpiady, doceniając jej bezcenne zasługi w upowszechnianiu wiedzy ekonomicznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Z okazji jubileuszu dr Mariusz Nyk z Uniwersytetu Łódzkiego wygłosił wykład o rozwoju gospodarczym naszego regionu, a dr Zofia Sepkowska przypomniała najważniejsze wydarzenia z trzydziestoletniej historii olimpijskiej rywalizacji.

– Na początku brali w niej udział wyłącznie uczniowie szkół ekonomicznych i handlowych. Dopiero w latach 90. olimpiada weszła również do szkół ogólnokształcących i zawodowych – wspominała dr Zofia Sepkowska. O swojej przygodzie z olimpiadą opowiedziała Marzanna Kozioł (kiedyś uczestnik, obecnie nauczyciel startujących w niej licealistów), a na uroczystości byli również profesorowie Anna Adamik z Politechniki Łódzkiej i Eugeniusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Łódzkiego. 

W całym kraju w dotychczasowych edycjach olimpiady ekonomicznej wzięło udział ponad 300 tys. uczniów. Laureaci są przyjmowani na wiele uczelni z pominięciem postępowania rekrutacyjnego, po studiach zostają menedżerami, nauczycielami akademickimi i ekspertami w różnych dziedzinach gospodarki.

Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.