Maj 8, 2017

XVII Festiwal Teatrów Przedszkolnych

Scenę Bałuckiego Ośrodka Kultury wypełniły postaci ze znanych baśni i bajek. Najlepsze spektakle wyróżniło profesjonalne jury, ale najważniejszą nagrodę mali aktorzy zafundowali sobie sami – była nią doskonała zabawa.

W ostatnich dniach kwietnia w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi odbył się XVII Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla. W organizację – oprócz BOK – zaangażowały się Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz łódzkie przedszkola nr: 17, 56, 149, 163, 174, 200 i 207.

Aktorska rywalizacja przebiegała w dwóch etapach – dzielnicowym (realizowanym we wspomnianych przedszkolach) oraz łódzkim (na scenie domu kultury przy ul. Żubardzkiej). Do finału zakwalifikowało się 17 zespołów teatralnych liczących w sumie około 300 przedszkolaków.

– Festiwal rozwija ekspresję artystyczną dzieci, przygotowuje je do aktywnego i krytycznego uczestnictwa w kulturze, ale jest też okazją do zaprezentowania dorobku teatrów przedszkolnych i wymiany doświadczeń nauczycieli – mówią organizatorzy.

Tegoroczna edycja została zadedykowana niedawno zmarłemu Waldemarowi Presi, aktorowi Teatru Lalek „Arlekin” i pomysłodawcy festiwalu. Wzbogaciły ją publikacja zawierająca scenariusze prezentowanych spektakli oraz konkurs plastyczny pod tytułem „Moja ulubiona postać bajkowa”.

Na gali finałowej małym aktorom gratulowała m.in. Łódzka Wicekurator Oświaty Elżbieta Ratyńska, która podkreśliła duże znaczenie teatru w rozwoju i wychowaniu dzieci. – Na scenie dzieci uczą się wyrażać emocje, a zasiadając na widowni – odbierać sztukę i odpowiednio zachowywać w teatrze. Obcując z językiem literackim, poznają jego bogactwo i piękno. Stają się również wrażliwsze i pewniejsze siebie. Sztuka dodaje bowiem wiary we własne siły i wzmacnia poczucie wartości – mówiła Elżbieta Ratyńska.

Przy tej okazji podarowała przedszkolakom pluszowego kaczorka, którego otrzymała od innych dzieci w związku ze Świętami Wielkanocnymi. Pani wicekurator wolała jednak, by kaczorek stał się prezentem dla wszystkich maluchów. Od dziś jego domem będą kolejne przedszkola. W każdym dzieci nadadzą zabawce imię i wspólnie się nią zaopiekują.

 

Jury w składzie: Jolanta Wojciechowska z ŁCDNiKP, Dorota Radziewicz, pedagog, reżyser teatru dzieci i młodzieży, oraz Mateusz Sidor, dramaturg i zastępca dyrektora BOK, przyznało cztery równorzędne nagrody.

 

Otrzymały je:

– Zespół „Wesołe Skrzaty” z Przedszkola Miejskiego nr 139, za spektakl „W krainie baśni”

– Zespół  „Animki” z Przedszkola Miejskiego nr 90, za spektakl „Mała strojnisia”

– Zespół „Siódemka z Dziewiątek”, Przedszkole Miejskie nr 99, za spektakl „Rozbójnicy”

– Zespół „Przedszkolaczek”, Przedszkole Miejskie nr 17 za spektakl „Czerwone Kapturki”

 

Równorzędne wyróżnienia otrzymały:

– Zespół „Jabłuszko Rumiane”, Przedszkole Miejskie nr 5, za spektakl „Kot w butach”

– Zespół „Mali Aktorzy”, Przedszkole Miejskie nr 214, za spektakl „O Ufoludku, który nie znał dobrych manier”

– Zespół „Tere fere bęc”, Przedszkole Miejskie nr 130, za spektakl „Afera krasnoludkowa”

– Zespół „Zakręcona Dziewiątka”, Przedszkole Miejskie nr 149, za spektakl „O smoku wawelskim, królu Kraku i szewcu Skubie”.

 

Nagrodami były statuetki, książki, radioodtwarzacze CD, gry edukacyjne, puzzle, klocki, kolorowanki i słodycze. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, a opiekujący się nimi nauczyciele – podziękowania od Łódzkiego Kuratora Oświaty, który objął XVII edycję festiwalu honorowym patronatem.