Marzec 9, 2017

Wdrażanie reformy oświatowej w Wieruszowie

W piątek kurator oświaty spotkał się z przedstawicielami lokalnych mediów, radnymi oraz dyrektorami wieruszowskich szkół.

Samorząd Wieruszowa przyjął projekt uchwały w sprawie nowej sieci szkół w mieście. Kontrowersje wśród części rodziców wzbudził plan przekształcenia Gimnazjum nr 1 w szkołę podstawową.

Podczas piątkowego spotkania kurator Grzegorz Wierzchowski wraz z przedstawicielami Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz burmistrzem Wieruszowa Rafałem Przybyłem przekonywali, że przyjęta koncepcja – zgodnie, z którą w mieście powstanie trzecia szkoła podstawowa – jest rozwiązaniem optymalnym. Pozwoli nauczycielom zachować pracę, a uczniom umożliwi naukę w mniej licznych klasach i w systemie jednozmianowym.

Przedstawiciele mediów zainteresowani byli finansową stroną reformy. Kurator poinformował, że w ministerstwie trwają prace nad zmianami w systemie finansowania zadań oświatowych. Przypomniał także, że od bieżącego roku samorządy po raz pierwszy otrzymają subwencję także na 6-latki pozostające w przedszkolach oraz zapewnił, że w budżecie zabezpieczone zostały środki na adaptację placówek oświatowych do nowego ustroju szkolnego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.