Sierpień 2, 2017

W hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego

Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski wziął udział w uroczystościach upamiętniających Powstańców Warszawskich.

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w łódzkiej bazylice archikatedralnej miała miejsce uroczysta msza święta. Prowadzący ją bp Adam Lepa ubolewał, że wciąż za mało mówimy o heroizmie Polaków, którzy wiele razy stawali na straży granic Europy.
Po mszy Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych złożyli kwiaty na mogile Tadeusza Burzyńskiego – łódzkiego księdza, który zginął w Powstaniu Warszawskim udzielając pomocy i posługi walczącym.
Na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II została otwarta wystawa przygotowana przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”. Na dużych planszach są przypominane postaci zasłużonych łodzian, którzy walczyli i ginęli w powstaniu oraz tych Powstańców, którzy po wojnie osiedli się w Łodzi wzbogacając życie społeczne i kulturalne miasta.
Wystawę można oglądać przez 63 dni (tyle trwało powstanie) – od 1 sierpnia do 3 października.

Tekst na podstawie informacji Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego i łódzkiego oddziału IPN. Autorką zdjęć jest Marzena Kumosińska z IPN