Maj 23, 2017

„Tradycja i pamięć”. Zakończyła się 3. edycja festiwalu historycznego

W konkursie zwyciężyli Małgorzata Parzniewska z Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku oraz Konrad Sarnowski z gimnazjum w Samorządowym Zespole Placówek Oświatowych w Chodczu. Uczniowie w nagrodę pojadą na wycieczkę do Strasburga.

Uroczysty finał festiwalu „Tradycja i pamięć” miał miejsce w sobotę w Walewicach.  Turnieje wiedzy historycznej rozegrano w dwóch kategoriach: gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  Rywalizacji młodzieży przyglądali się m.in. płk. Roland Delawarde, attache obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce, Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w KPRM i poseł na Sejm RP, Kosma Złotowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty oraz Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Okres napoleoński, a sprawa polska na tle epoki”. W finale wzięło udział blisko 50 uczniów z województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Wśród gimnazjalistów największą wiedzą o Cesarzu Francuzów i wybitnym strategu wykazali się: Konrad Sarnowski z gimnazjum w Samorządowym Zespole Placówek Oświatowych w Chodczu (miejsce I), Kacper Strulak z gimnazjum w Zespole Szkół w Karnkowie (miejsce II) oraz Dominika Strymińska z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego (miejsce III) .

W turnieju uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła  Małgorzata Parzniewska z Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Miejsce drugie zajęła Dagmara Sobczak z IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, a trzecie Paweł Zukierski  z VII LO w Bydgoszczy.

Laureaci pierwszych miejsc wygrali wycieczki do Strasburga. Uczniowie otrzymali także statuetki, tablety i książki.
Organizatorzy uhonorowali również najbardziej aktywne w konkursie szkoły. Klasyfikację drużynową wygrał Samorządowy Zespół Placówek Oświatowych w Chodczu.