Wrzesień 25, 2019

Spotkanie kuratora z młodymi pasjonatami historii

Kurator Grzegorz Wierzchowski spotkał się w poniedziałek z uczniami, którzy w czerwcu reprezentowali nasze województwo w zawodach centralnych konkursu i olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Centralne zawody XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego oraz XII Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego pt.: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. W walce o wolną Polskę” odbyły się w dniach 6-8 czerwca br. w Warszawie. W finale konkursu wzięło udział 73, a w finale olimpiady – 49 uczniów z całego kraju.

W konkursie województwo łódzkie reprezentowali: Marcel Beniamin Tomalski z SP TOMEK w Tomaszowie Mazowieckim, Jakub Łukasz Kawecki z SP w Wartkowicach, Piotr Lewandowski z SP nr 143 w Łodzi, oraz Stanisław Michałowicz ze Szkoły Podstawowej w Chlewie, który w swojej kategorii wiekowej zdobył największą ilość punktów i tym samym zajął I miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej. 
W finale olimpiady udział wzięli: Błażej Wilanowski z III Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie, Wojciech Niewiadomski z II LO w Tomaszowie Mazowieckim oraz Michał Cichoń z LO Thomas w Tomaszowie Mazowieckim.

W poniedziałek nagrody i dyplomy wręczył uczniom kurator Grzegorz Wierzchowski. Podczas wizyty w Kuratorium Oświaty w Łodzi młodzieży towarzyszyli nauczyciele, dyrektorzy szkół i rodzice.

 – Konkurs i olimpiada „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” przynoszą nie tylko rozwój waszej wiedzy i sukces edukacyjny, ale są sposobem na pielęgnowanie naszego dziedzictwa narodowego. Dotykają bowiem istoty tożsamości narodu i państwa polskiego. Nasza historia pokazuje, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce tylko i wyłącznie dzięki temu, że wielu naszych przodków, naszych żołnierzy, przelało krew w walce za Ojczyznę – powiedział podczas spotkania z uczniami kurator oświaty. Grzegorz Wierzchowski pogratulował uczniom osiągniętych wyników i życzył dalszego rozwijania historycznej pasji, a nauczycielom, dyrektorom szkół i rodzicom podziękował za wspieranie uczniów i pomoc w rozwoju ich zainteresowań. Gratulacje uczniom i opiekunom złożył również wizytator Jerzy Śnieć, koordynator konkursu i olimpiady w województwie łódzkim.

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania kuratora z uczniami, którzy reprezentowali nasze województwo w zawodach centralnych konkursu i olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.