Grudzień 3, 2019

Razem na Święta – zapraszamy do udziału w akcji MEN

Minister Edukacji Narodowej zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły za granicą do udziału w kolejnej edycji akcji „Razem na Święta”. Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.
W ubiegłym roku w akcję włączyli się uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek. Organizowali oni zbiórki darów dla potrzebujących, pomagali seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzali osoby chore i samotne.

W jaki sposób wziąć udział w akcji?

Warunkiem uczestnictwa w akcji „Razem na Święta” jest przesłanie przez dyrektora danej placówki lub osoby przez niego upoważnionej ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia czekamy do 19 grudnia do godz. 12:00.

„Razem na Święta” – przykłady działań

W ramach akcji „Razem na Święta” uczniowie i nauczyciele mogą:
– przekazać własnoręcznie wykonane upominki seniorom ze swojego najbliższego otoczenia,
– przygotować świąteczne kartki z życzeniami dla pacjentów lokalnych szpitali/hospicjów,
– zorganizować przedświąteczne spotkanie (np. koncert kolęd) integrujące lokalną społeczność,
– pomóc osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
– odwiedzić nauczycieli i pracowników szkoły będących na emeryturze,
– zorganizować zbiórkę darów dla lokalnego schroniska dla zwierząt,
– wesprzeć organizację oferującą pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.

Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Katalog działań jest otwarty. Chętnie poznamy inne przedsięwzięcia przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Chcemy, aby szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych.

„Razem na Święta” w Internecie i mediach społecznościowych

Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły za granicą do dzielenia się przykładami inicjatyw realizowanych w ramach akcji „Razem na Święta”. Prosimy o publikowanie informacji na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwieta.
Wszystkie placówki, które przystąpią do akcji, będą mogły pobrać specjalnie przygotowany z tej okazji logotyp i umieścić go na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych biorących udział w akcji „Razem na Święta” przewidzieliśmy pamiątkowy dyplom.

Zachęcamy do udziału w akcji! Bądźmy #RazemNaŚwięta!

Więcej na: www.gov.pl