Kwiecień 3, 2020

Program Finansoaktywni dostosowany do lekcji on-line

  • Od 30 marca 2020 r. materiały edukacyjne dla nauczycieli, przygotowane w ramach programu edukacyjnego „Finansoaktywni”, są dostosowane do lekcji on-line
  • Teraz nauczyciel ma do dyspozycji scenariusz i materiały do przeprowadzenia lekcji zdalnie w czasie rzeczywistym oraz materiały dla ucznia do samodzielnej pracy
  • Ministerstwo Finansów włącza się też do Akcji E-edukacja, zainicjowanej przez GovTech Polska

Baner program finansoaktywni

Tegoroczna, 6. edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni”, wystartowała na początku marca pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W misji „Planujemy budżet” uczniowie poznają strukturę budżetu domowego oraz znaczenie i efekty jego planowania. Przeanalizują strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa, a także uchwałę budżetową swojej gminy. Poznają zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego: dowiedzą się, jak powstaje i w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy.
Teoria to nie wszystko. Uczestnicy projektu mają okazję sprawdzenia nowych umiejętności również w praktyce. Chętni staną przed konkursowym zadaniem – przygotowania projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego, która mogłaby zostać przeprowadzona w ich najbliższym otoczeniu.

Finansoaktywni dostępni online
Obecnie, kiedy zajęcia dydaktyczne nie mogą odbywać się w szkołach, autorzy programu umożliwiają nauczycielom przeprowadzenie lekcji zdalnie. Chodzi o to, aby wszyscy, którzy już dołączyli i którzy dopiero dołączą do programu, mogli realizować zajęcia dydaktyczne. Wszystkie materiały edukacyjne przygotowane w ramach programu, dostępne dotychczas w formie tradycyjnej, udostępnione są od teraz w formie elektronicznej. Lekcja (według wyboru nauczyciela) może zostać przeprowadzona online w czasie rzeczywistym za pomocą wybranego komunikatora lub też nauczyciel może przesłać materiały uczniom do samodzielnej pracy w domu.

Jak wziąć udział w programie
Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (5., 6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie:
www.finansoaktywni.pl
Na adres e-mail wskazany w zgłoszeniu zostanie przesłana informacja, jak pobrać zestaw materiałów edukacyjnych w formie elektronicznej wraz z instrukcją, jak skorzystać z tych materiałów. Oczywiście zestawy w formie drukowanej zostaną dostarczone do szkół w najbliższym możliwym terminie. Przygotowanych zostało 525 zestawów drukowanych. Aktualnie organizatorzy informują, że mają już ponad 250 zgłoszeń.

Etapy konkursu

  • W I etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne na podstawie materiałów i zachęcają podopiecznych do udziału w konkursie. Zespoły złożone z maks. 3 uczniów przygotowują zadanie konkursowe, które następnie zgłasza się przez formularz na stronie finansoaktywni.pl.
  • W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Warszawy, gdzie odbędzie się uroczysty finał, podczas którego uczniowie zaprezentują swoje prace, otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Profil Programu na FB

***
W ramach Akcji E-dukacja powstała między innymi platforma: www.gov.pl/zdalnelekcje
To miejsce, w którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele znajdą materiały dla poszczególnych klas i przedmiotów, pomocne w realizowaniu nauki. Udostępnione tam materiały są gwarancją wartościowych i merytorycznych zajęć.

Inspiracje do lekcji można też znaleźć na FB:
Akcja E- dukacja! #AkcjaEdukacja