Marzec 30, 2017

Piknik NATO w Piotrkowie Trybunalskim

Żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego powitał w Piotrkowie  minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
W uroczystościach będących częścią obchodów 800-lecia miasta uczestniczyli także wojewoda Zbigniew Rau i kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Ponad 100 polskich, brytyjskich, amerykańskich i rumuńskich żołnierzy odwiedziło Piotrków w drodze do Orzysza, gdzie tworzony jest wielonarodowy oddział, którego  celem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

W swoim przemówieniu minister Macierewicz podkreślił że obecność wojsk NATO w Polsce nie jest przejawem dążenia do konfliktu. – Batalionowe grupy bojowe rozlokowywane teraz na terenie wschodniej flanki NATO – Estonii, Łotwy, Litwy, Polski po Rumunię – są po to, by odstraszać i bronić. To jest wasze zadanie – powiedział minister.  

W uroczystości uczestniczyło ponad 400 uczniów klas mundurowych szkół naszego województwa. W defiladzie maszerowała młodzież z Zespołu Szkół Ogrodniczych w Ostrowie, Zespołu Szkól Technicznych w Mroczkowie Gościnnym, Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Rolniczego w Bujnach, Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, ZSP nr 3 w Bełchatowie, oraz ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.

Podczas pikniku militarnego zaprezentowane zostały sprzęt i pojazdy wojskowe. Uczestnicy mogli obejrzeć m.in. siedmiometrowe amerykańskie opancerzone wozy bojowe Stryker, transportery Rosomak oraz czołg Leopard, a także spróbować wojskowej grochówki. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy rekonstrukcji historycznych i występy muzyczne. Uroczystość zakończył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.