Wrzesień 26, 2018

Nowe Publiczne Przedszkole w Sulmierzycach

W oficjalnym otwarciu supernowoczesnego budynku uczestniczyli w poniedziałek wicekurator oświaty Jolanta Kuropatwa, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, mieszkańcy Sulmierzyc i oczywiście przedszkolaki.

Nowe Publiczne Przedszkole w Sulmierzycach zostało wybudowane u zbiegu ulic Polnej i Szkolnej.  W obiekcie zastosowano nowatorskie rozwiązania architektoniczne i technologie energetyczne, które zminimalizują koszty jego eksploatacji. Jest to tzw. budynek pasywny, czyli zużywający minimalne ilości energii cieplnej, której źródłem będą pompy cieplne oraz panele fotowoltaiczne.

– Tam, gdzie władze samorządowe rozumieją znaczenie oświaty i wiedzą, że warto w nią inwestować, tam spełniają się marzenia dzieci i dorosłych. Tak jak dzisiaj, tutaj w Sulmierzycach – powiedziała podczas uroczystości Jolanta Kuropatwa, łódzki wicekurator oświaty. Pani wicekurator pogratulowała władzom gminy realizacji odważnego projektu. Dyrekcji i nauczycielom przedszkola życzyła, aby komfortowe warunki zainspirowały ich do twórczej pracy, a dzieciom – by przebywanie w nowym przedszkolu przyniosło wiele radości i zapału do poznawania świata.   

W uroczystościach uczestniczyli także m.in. Jolanta Zięba- Gzik z zarządu województwa łódzkiego, Gabriel Orzeszek, wójt gminy Sulmierzyce, Anna Szydłowska, zastępca wójta, Tadeusz Kruszyński, przewodniczący Rady Gminy oraz Ewa Makos, dyrektor Przedszkola w Sulmierzycach.

Nowe Publiczne Przedszkole w Sulmierzycach jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada przestronne, jasne, klimatyzowane sale do nauki i zabawy oraz kuchnię i stołówkę. Przed budynkiem znajduje się okazały plac zabaw.  Koszt budowy wyniósł 10 mln złotych. Inwestycję  udało się zrealizować dzięki pozyskaniu przez władze gminy 5 mln z dotacji unijnej.