Marzec 28, 2017

Nagrody i dyplomy dla pasjonatów matematyki

W 7. edycji konkursu „Matematyka – moja pasja” wzięło udział prawie dwa tysiące uczniów. Zwycięzcom pogratulowała m.in. Łódzka Wicekurator Oświaty.

Uczniowie z całego województwa rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród gimnazjalistów najlepszym matematykiem okazał się Paweł Kaźmierski z Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej. Wśród licealistów zwyciężyła Anna Łeń z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego tej samej uczelni.

– W matematyce niczego nie trzeba uczyć się na pamięć, wystarczy myśleć – mówiła szczęśliwa laureatka chwilę po odebraniu pucharu.

Uroczysta gala miała miejsce w auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego, głównego organizatora konkursu.

– Dziękuję uczestnikom i gratuluję laureatom – powiedział na powitanie rektor UŁ prof. Antoni Różalski. – Cieszę się, że odkryliście już swoją pasję i proszę, byście ją rozwijali. Bo dziś trudno wyobrazić sobie jakikolwiek eksperyment w obszarze nauk ścisłych bez podłoża matematycznego – mówił rektor.

Uczestnicząca w gali Łódzka Wicekurator Oświaty Elżbieta Ratyńska przypomniała zdanie z „Małego Księcia” o tym, że światem dorosłych rządzą liczby. – To prawda. Świat bez liczb i cyfr nie istnieje. Ale to dzięki wam, waszym pasjom i talentom, zyskuje życie. Kontynuujcie tę pasję nadal – apelowała do laureatów Elżbieta Ratyńska. Wicekurator podziękowała również uczelni za zorganizowanie konkursu, który od lat popularyzuje wśród uczniów matematykę, podnosząc poziom ich wiedzy i matematycznych umiejętności.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody (m.in. puchary, książki, telefony, zestawy głośnikowe). Wyróżniono również nauczycieli – Teresę Wójcicką z Publicznego Gimnazjum PŁ i Pawła Kwiatkowskiego z I LO w Piotrkowie Trybunalskim – oraz szkoły, w których pracują.

Młodym matematykom i nauczycielom gratulowali także dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Suski, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ prof. Marcin Studniarski, pomysłodawca konkursu dr Andrzej Rychlewicz i poseł na Sejm RP Katarzyna Lubnauer

Współorganizatorami konkursu „Matematyka – moja pasja” są: Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ, Polskie Towarzystwo Matematyczne, a w kategorii dla gimnazjalistów – Łódzki Kurator Oświaty.

Konkurs objęli patronatami: Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa, Rektor UŁ oraz Łódzki Kurator Oświaty. Nagrody ufundowali firma Ericsson (partner strategiczny konkursu), a także Wojewoda Łódzki i Łódzki Kurator Oświaty.