Czerwiec 22, 2017

Nagrody dla laureatów konkursu i olimpiady

Kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski spotkał się we wtorek z uczniami, którzy reprezentowali nasze województwo w ogólnopolskich finałach konkursu i olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

W dniach 1-3 czerwca br. w Warszawie odbyły się zawody centralne XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i X Olimpiady Tematycznej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Przedmiotem tegorocznej edycji była historia z lat 1768–1864, od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. W finałach rywalizowało 124 uczniów z całego kraju.

W konkursie w kategorii szkół podstawowych województwo łódzkie reprezentowali Mikołaj Tatar i Szymon Popiela z SP nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim oraz Maciej Barańczyk z SP w Głuchowie. W kategorii gimnazjów: Łukasz Kopera z Gimnazjum nr 1 w Wieluniu oraz Marta Szewczyk z Gimnazjum nr 34 w Łodzi. W finale olimpiady udział wzięli: Jakub Jędrzejczak i Adam Romański z ZS nr 1 w Kutnie oraz Franciszek Viscardi z LO w Skierniewicach.  
Poza rozwiązywaniem zadań konkursowych uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego oraz warszawską starówkę. O swoich wrażeniach opowiadali podczas wtorkowego spotkania w Kuratorium Oświaty w Łodzi.

– Życzę wam, żeby ta pasja do historii nadal w was trwała i rozwijała się – powiedział kurator Grzegorz Wierzchowski wręczając uczniom dyplomy i książki. Gratulacje młodzieży, ich nauczycielom i dyrektorom szkół złożyła także wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska oraz wizytator Jerzy Śnieć, koordynator konkursu i olimpiady w województwie łódzkim.