Październik 23, 2018

Nagroda dla nastoletniego bohatera

Łódzki Kurator Oświaty nagrodził ucznia, który uratował życie koleżance mamy. Nastolatek dostał list z gratulacjami i tablet.

Łukasz Mamełko jest uczniem Gimnazjum nr 35. Pod koniec września w domu, pod nieobecność rodziców, zasłabła koleżanka jego mamy. W ekstremalnie trudnej sytuacji 15-latek zachował się wzorowo. Zadzwonił na pogotowie, a następnie udzielił kobiecie pierwszej pomocy, odpowiednio masując jej serce aż do przyjazdu karetki. Refleks chłopca i wyniesiona z lekcji wiedza uratowały ludzkie życie.

W poniedziałek Łukasz był gościem Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego, który chciał poznać i nagrodzić nastoletniego bohatera. W spotkaniu wzięli udział także Wojciech Ulatowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi (w jego skład wchodzi Gimnazjum nr 35) oraz wicekurator Jolanta Kuropatwa.
Kurator był pod wrażeniem dojrzałości Łukasza. – W niebywale stresującej sytuacji nie straciłeś głowy – komplementował ucznia. – To dowód na to, jak bardzo potrzebne są lekcje, na których młodzi ludzie poznają zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom dramatycznych zdarzeń, w pierwszych, często decydujących dla nich chwilach.

Grzegorz Wierzchowski wręczył Łukaszowi dyplom i tablet. Uczniowi pogratulowała również pani wicekurator.
– Nauczyciele mogą być z ciebie dumni, a inni uczniowie brać przykład – powiedział kurator.

Łukasz uczy się w klasie sportowo-informatycznej, ale w przyszłości chciałby studiować stomatologię. Życzymy mu zrealizowania tych planów.