Październik 22, 2018

 „Masz jedno życie – nie zmarnuj szansy”. Program profilaktyczny łódzkiej policji

Komenda Miejska Policji w Łodzi we współpracy z łódzką Filmówką i Zakładem Karnym w Łowiczu zrealizowała film profilaktyczny z udziałem osadzonych. Wkrótce historie osób, których życie zostało zniszczone przez uzależnienie od środków psychoaktywnych, poznają uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych w Łodzi.

Film „Masz jedno życie – nie zmarnuj szansy” miał swoją premierę w czwartek 18 października w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Bohaterami dwudziestominutowego dokumentu są więźniowie Zakładu Karnego w Łowiczu, którzy odsiadują wyroki  za przestępstwa popełnione po zażyciu środków psychoaktywnych lub w celu zdobycia narkotyków. Film opowiada o niszczycielskim wpływie uzależnienia nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną, ale przede wszystkim o destrukcji więzi rodzinnych i społecznych.

 – Myślę, że ten film może być punktem wyjścia do dyskusji nie tylko o sytuacji tych konkretnych ludzi, ale także impulsem do zastanowienia się dlaczego w ogóle sięgamy po narkotyki i inne używki, i jakie mogą być tego konsekwencje – mówił przed projekcją reżyser Maciej Jankowski.
– Jeśli dzięki temu filmowi i naszemu programowi uda się choć jedną osobę ocalić, to będzie nasz wspólny sukces – powiedział z kolei insp. Paweł Karolak, Komendant Miejski Policji w Łodzi.

W czwartkowej premierze uczestniczyli m.in. kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, wicekurator Jolanta Kuropatwa oraz wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi Barbara Tomczyk.

Film  „Masz jedno życie – nie zmarnuj szansy” będzie od listopada prezentowany podczas warsztatów dla uczniów wszystkich łódzkich szkół ponadpodstawowych – liceów, techników i szkół branżowych. Po projekcjach młodzież weźmie udział w debatach nt. zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych oraz wypełni ankiety ewaluacyjne. Pomysłodawcy nie wykluczają rozszerzenia programu na całe województwo, a w przyszłości nadania mu rangi ogólnopolskiej.