Kwiecień 30, 2018

Losy żołnierza – podsumowanie konkursu i olimpiady

Tym razem uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą historii naszej wojskowości z przełomu XIX i XX wieku. Laureaci otrzymali w nagrodę książki, a w czerwcu w Warszawie będą reprezentować województwo łódzkie w finałach ogólnopolskich.

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” – to pełna nazwa kolejnej edycji konkursu tematycznego i olimpiady przedmiotowej, których współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Łodzi.

W tym roku szkolnym o tytuły laureatów i finalistów rywalizowało w zawodach rejonowych i okręgowych ok. 200 uczniów ze szkół województwa łódzkiego. Najlepsi spotkali się w czwartek w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi na uroczystym podsumowaniu konkursu i olimpiady.

Wszyscy wyróżnieni dostali dyplomy, a laureaci również książki historyczne związane z II RP i II wojną światową (ten okres w naszych dziejach będzie tematem przewodnim przyszłorocznej edycji konkursu i olimpiady). Kolejną nagrodą dla laureatów i finalistów konkursu będą dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, a dla starszych uczniów – preferencje w rekrutacji na niektóre uczelnie, pod warunkiem zdobycia tytułu laureata lub finalisty etapu centralnego olimpiady.

– Gratuluję wspaniałej wiedzy i dziękuję waszym nauczycielom. Bez nich nie byłoby tych sukcesów – powiedział na uroczystej gali w XXVI LO starszy wizytator KO w Łodzi Jerzy Śnieć, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Konkursu i wiceprzewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady.
Chwilę wcześniej uczniowie oraz towarzyszący im rodzice i nauczyciele wysłuchali wykładu dr. Tadeusza Z. Bogaleckiego z WODN o legionach i działalności Józefa Piłsudskiego w kontekście przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na stronach:

www.losyzolnierza.pl

www.olimpiadalosyzolnierza.pl