Kwiecień 10, 2019

Kurator oświaty apeluje do nauczycieli i rodziców uczniów

Kurator Grzegorz Wierzchowski zaapelował do nauczycieli, by na czas egzaminów zawiesili protest. Poprosił również osoby posiadające kwalifikacje pedagogiczne, które chciałyby pomóc w przeprowadzeniu egzaminów, by zgłaszały się do kuratorium – telefonicznie lub mailowo.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami Grzegorz Wierzchowski poinformował, że w województwie łódzkim do strajku przystąpiło 78 proc. szkół i placówek oświatowych. W środę rozpoczyna się ogólnopolski egzamin gimnazjalny.
– Mam nadzieję, że we wszystkich szkołach, w których są gimnazjaliści, egzamin się odbędzie – powiedział kurator.

Grzegorz Wierzchowski zaapelował do nauczycieli, by na czas egzaminu zawiesili protest. Przypomniał, że uczniowie gimnazjów przygotowywali się do niego dziewięć lat. Kurator poprosił również rodziców uczniów, by pytali dyrektorów szkół, czy egzamin się odbędzie – a jeśli okaże się, że gdzieś brakuje nauczycieli do komisji egzaminacyjnych, zgłaszali taki problem do kuratorium, dzwoniąc pod numer 42 636 34 71.
– Prowadzimy bazę osób, które chcą wesprzeć dyrektorów w przeprowadzeniu egzaminów. Możemy kierować je do szkół, w których egzamin jest zagrożony – mówił Grzegorz Wierzchowski.

W bazie obejmującej całe województwo jest już ponad 300 osób. To nauczyciele oraz osoby, które nie pracują w szkołach, ale posiadają przygotowanie pedagogiczne. Kurator podkreślił, że liczba zarejestrowanych ciągle rośnie. I przypomniał, że osoby chcące zostać członkiem zespołu nadzorującego podczas egzaminu gimnazjalnego lub zaplanowanego na przyszły tydzień egzaminu ósmoklasisty, powinny przesłać zgłoszenie do kuratorium na adres: egzamin2019@kuratorium.lodz.pl lub zgłosić się telefonicznie pod nr: 697 613 737. – Cały czas czekamy na kolejnych kandydatów – mówił kurator.

Grzegorz Wierzchowski poinformował również, że po numerem 42 636 34 71 można zgłaszać sytuacje, w których szkoła lub przedszkole nie zapewnia dzieciom opieki (strajk nie zwalnia placówek oświatowych z tego obowiązku, szkoły i przedszkola nie mogą być zamknięte).