Listopad 15, 2017

Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

9 listopada, w przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Szkole Podstawowej nr 204 w Łodzi miała miejsce uroczysta gala podsumowująca II Ogólnołódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Pomysł konkursu zrodził się z inicjatywy wicekurator oświaty Elżbiety Ratyńskiej i dyrektor szkoły Renaty Frankowskiej-Chyły.

Uczniowie przypomnieli piękne melodie i teksty opowiadające o bohaterskich czynach i często tragicznych losach polskich powstańców i żołnierzy. Wystąpiły chóry, zespoły i soliści z łódzkich szkół, a ich rywalizacji patronowali: Arcybiskup Metropolita Łódzki ks. Grzegorz Ryś, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Uczestników i gości gali finałowej powitała dyrektor szkoły Renata Frankowska-Chyła.
– Wolna ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale także wielkim zadaniem. Niech więc dzisiejsza uroczystość uwrażliwi nas na sprawy społeczne i narodowe. Niech ożywi pamięć, która ogarnia dzieje zrywów i powstań, klęsk i zwycięstw wielu pokoleń Polaków. Nie zmarnujmy tego ogromnego dziedzictwa – zaapelowała pani dyrektor.

– 11 listopada, choć przypada na jesienną porę roku, jest dniem niezwykle radosnym – powiedziała wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska, przypominając okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i heroiczną walkę o jej ocalenie w wojnie polsko-bolszewickiej. – Dziś, po 99 latach, chylimy czoła przed bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ich ofiarę i trud – dodała pani wicekurator.
 
Występów laureatów wysłuchało wielu uczniów, nauczycieli i gości. Na uroczystej gali byli m.in. ekspert biura prezydialnego ds. miejsc pamięci narodowych w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim Zbigniew Zagajewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi Marek Kondraciuk, prezesi Związku Żołnierzy Polskich i weterani misji pokojowych ONZ.

Wyniki II Ogólnołódzkiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Kategoria CHÓRY
I miejsce – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 pod kierunkiem Izabeli Muszyńskiej
II miejsce – uczniowie SP nr 204 pod kierunkiem Iwony Pietrzak
III miejsce – uczniowie SP nr 202 pod kierunkiem Filipa Marciniaka

Kategoria ZESPOŁY
I miejsce – uczniowie SP nr 142 pod kierunkiem Liliany Ciszewskiej
II miejsce – uczniowie SP nr 205 pod kierunkiem Ewy Kryszczuk
III miejsce – uczniowie SP nr 173 pod kierunkiem Marii Sosnowskiej

Kategoria SOLIŚCI
I miejsce – Maria Przybylska z SP nr 101 pod kierunkiem Anny Karasińskiej
II miejsce – Wiktoria Stępczyńska z SP nr 152 pod kierunkiem Wojciecha Juśkiewicza
III miejsce – Wiktor Sękalski z SP nr 142 pod kierunkiem Liliany Ciszewskiej