Maj 18, 2018

Konferencja „Bezpieczne wakacje”

Co robić, o czym pamiętać, jakich zasad przestrzegać, by w czasie letniego wypoczynku ograniczyć ryzyko zachorowania czy wypadku – zastanawiali się uczestnicy konferencji „Bezpieczne wakacje”.

Konferencję zorganizował Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. W hotelu Ambasador Premium przy ul. Kilińskiego w Łodzi spotkali się organizatorzy kolonii i obozów, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, samorządów lokalnych i policji. W konferencji uczestniczył również kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

– Żeby skutecznie walczyć z zagrożeniami zdrowia, najpierw należy je poznać – powiedziała na wstępie dr Urszula Sztuka-Polińska, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi. Najpoważniejsze z nich to zatrucia pokarmowe, ukłucia kleszczy, pogryzienia przez psy, ukąszenia, oparzenia słoneczne. Chronią nas szczepienia, ale równie ważne – o czym przypomniała Pani inspektor – jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, jak mycie rąk, odpowiedni ubiór czy unikanie kontaktu z nieznanymi zwierzętami.  

Dr Anetta Bartczak, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Lekarskiej, opowiedziała o chorobach przenoszonych przez kleszcze. Poradziła też, jak się przed nimi zabezpieczać i co robić, gdy kleszcz jednak wbije się w skórę.

Janusz Pietruszewski z Kuratorium Oświaty w Łodzi zaadresował swój wykład przede wszystkim do organizatorów kolonii i obozów. Szczegółowo omówił sposób rejestrowania wypoczynków w elektronicznej bazie MEN oraz wymagania, które powinna spełniać kadra. Pracownik kuratorium podkreślił, że ze wspomnianej bazy mogą korzystać również rodzice, upewniając się, czy ich dzieci spędzają wakacje w bezpiecznych warunkach.

Dr Dorota Maziarka z Państwowego Zakładu Higieny przedstawiła zadania gmin związane z organizacją rekreacji wodnej, czyli odpowiednim przygotowaniem kąpielisk i pływalni. A w drugiej części spotkania głos zabrali przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, krótko charakteryzując swoje zadania związane z zapewnieniem bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży podczas wakacji na terenie województwa łódzkiego.