Czerwiec 5, 2019

Jubileuszowe spotkanie pokoleń przed pomnikiem Pękniętego Serca

W łódzkim parku im. Szarych Szeregów świętowano Dzień Dziecka. Jak co roku uczestnicy uroczystości uczcili pamięć dzieci więzionych w hitlerowskim obozie, który podczas wojny Niemcy założyli w pobliżu parku – przy ulicy Przemysłowej.

1 czerwca plac wokół pomnika Pękniętego Serca wypełniają dzieci z łódzkich szkół. Świętują wspólnie z dorosłymi mieszkańcami miasta – śpiewając piosenki, odbierając gratulacje i wracając pamięcią do dzieci, którym dzieciństwo wiele lat temu odebrała wojna. Podczas spotkania różnych pokoleń łodzian radość przeplata się więc ze smutkiem, a życzeniom towarzyszą wspomnienia.
Refleksyjna formuła święta stała się łódzką tradycją. W tym roku łodzianie młodsi i starsi spotkali się przy Pękniętym Sercu już czterdziesty raz.

Genowefa Adamczewska, honorowa przewodnicząca Stowarzyszenia Komitet Dziecka – głównego organizatora uroczystości – przypomniała tragiczną historię miejsca, w którym dziś stoi pomnik upamiętniający ból najmłodszych ofiar wojny i ich rodziców. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi przedstawili program poetycko-muzyczny. Jak co roku najbardziej zasłużeni dla dzieci wolontariusze, wychowawcy i nauczyciele odebrali przy tej okazji medale Serce – Dziecku, przyznawane przez Kapitułę Dziecięco-Młodzieżową działającą przy Stowarzyszeniu Komitet Dziecka. To najważniejsze w regionie wyróżnienie za pracę społeczną na rzecz dzieci, w dodatku przyznawane przez dzieci.

– Wartość człowieka, jego osiągnięcia i zasługi można mierzyć różnymi sposobami, ale chyba najważniejszą z miar jest serce. Serce, które okazujemy innym – powiedziała łódzka wicekurator oświaty Jolanta Kuropatwa. Tegorocznym laureatom wyróżnienia pogratulował również Marcin Gołaszewski, przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej, podkreślając, że każdy, kto robi coś dobrego dla dzieci zasługuje na wsparcie i szacunek.

Wyróżnionym podziękowała przewodnicząca stowarzyszenia Alicja Wojciechowska, a uroczystość zakończyły życzenia dla jej najmłodszych i najważniejszych uczestników – dzieci.