Maj 24, 2017

Jak bezpiecznie korzystać z internetu

Gościem ostatniego w tym semestrze wykładu na Uniwersytecie Dziecięcym była Elżbieta Ratyńska, Łódzka Wicekurator Oświaty.

W mijającym roku szkolnym uczniowie znów mogli poczuć się studentami. Do swoich auli tradycyjnie zaprosiła ich Politechnika Łódzka.
Mali studenci Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego spotykali się z naukowcami i wspólnie odpowiadali na trudne pytania. Dlaczego przedmioty pływają? Z czego powstaje papier? Jakie zagadki matematyczne ukryte są w rowerze? Wykłady często zamieniały się w warsztaty – uczniowie przy użyciu różnych rekwizytów rozwiązywali konkretne problemy.
Ostatni wykład w roku szkolnym 2016/2017 dotyczył internetu. Inż. Piotr Szefliński zastanawiał się wspólnie z uczniami, jak korzystać z niego bezpiecznie i tak, by nie krzywdzić innych.
Najważniejsza zasada: nie wierzymy we wszystko, co znajdujemy w sieci. Druga: nie wrzucamy do internetu niczego, co ośmiesza lub obraża innych. Po trzecie: dbamy o prywatność. W jaki sposób? Wymyślając trudne do rozszyfrowania hasło: nie „Ania123”, bezpieczniejszym będzie: „kfia2szek”.

Wykładowca porównał internet do młotka: – Jest prosty w obsłudze i często przydatny, ale trzeba używać go mądrze.
– Z głową! – dopowiadali mali studenci, którzy na koniec napisali kolokwium i otrzymali dyplomy ukończenia Uniwersytetu Dziecięcego.

W ostatnim dniu zajęć odwiedzili ich Łódzka Wicekurator Oświaty Elżbieta Ratyńska i Prorektor Politechniki Łódzkiej ds. Nauki prof. Ireneusz Zbiciński. Pani wicekurator, w nawiązaniu do zbliżających się wakacji, zaprosiła dzieci w niezwykłą podróż – na planetę, na której nauka jest przyjemnością.
– Pojedziecie ze mną? – zapytała. Aulę wypełniło chóralne „taaaak”!  
Prorektor Ireneusz Zbiciński powiedział, że nauka zmienia świat, a szczególne osiągnięcia w tym względzie mają inżynierowie. Dlatego warto zgłębiać różne dziedziny wiedzy już od najmłodszych lat, a właśnie temu służą zajęcia w Uniwersytecie Dziecięcym.
Wicekurator i prorektor podziękowali dzieciom za udział w wykładach oraz życzyli niezapomnianych i bezpiecznych wakacji.