Maj 21, 2019

Finał konkursu „Papież Słowianin”

46 uczniów gimnazjów rywalizowało w piątek w finale ogólnopolskiego konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Papież Słowianin”. Wyniki poznamy jeszcze w maju.

Konkursowe zmagania poprzedziła Msza Święta odprawiona w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Następnie przedstawiciele młodzieży złożyli kwiaty przed pomnikiem papieża Polaka.

Etap ogólnopolski konkursu miał miejsce w czytelni Wyższego Seminarium Duchownego. Uczniów powitała Jolanta Kuropatwa, łódzka wicekurator oświaty. – Wasz udział w konkursie dowodzi, że słowa i nauka Jana Pawła II są wciąż żywe. To niesłychanie ważne, bo wy, młodzi ludzie, jesteście przyszłością naszego kraju – powiedziała Jolanta Kuropatwa.
Do uczestników konkursu zwrócił się również ks. biskup Marek Marczak: – Czytając Jana Pawła II, poznając jego ducha i twórczość, dołączacie do pokolenia JP II, czyli grona osób, które dojrzewało i żyło w czasach, gdy był papieżem. Życzę, by również dla was Jan Paweł II był autorytetem, pomagał podejmować ważne życiowe decyzje – mówił ks. biskup.

W finale konkursu, którego głównym organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Łodzi, wzięło udział 46 uczniów z województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego. Finaliści przez dwie godziny rozwiązywali test wiedzy o Janie Pawle II.

Wyniki poznamy 27 maja, a rozdanie nagród i dyplomów nastąpi 11 czerwca podczas gali w Pałacu Poznańskich w Łodzi.