Luty 13, 2018

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Łodzi

W obchodzonym w całej Europie święcie wzięli udział uczniowie szkół z województwa łódzkiego oraz Grzegorz Wierzchowski. Kurator Oświaty podziękował pracownikom łódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego za czuwanie nad bezpieczeństwem najmłodszych mieszkańców Łodzi i regionu.

Numer alarmowy 112 to bezpłatny numer, pod który można dzwonić z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. 11 lutego każdego roku jest świętem tego numeru – dobrą okazją, by docenić pracę tych, którzy odbierają telefony z informacjami o wypadkach i prośbami o pomoc, oraz jeszcze raz przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa w codziennym życiu.

W poniedziałek pracownicy łódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo spotkali się w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej. Wicewojewoda Karol Młynarczyk podziękował im za ciężką i odpowiedzialną pracę. – Jako lekarz wiem, ile wysiłku kosztuje. Jak bardzo jest stresująca i wyczerpująca – mówił wicewojewoda.
W święcie uczestniczyli uczniowie szkół z Łodzi i regionu, których powitał kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Dla uczniów był to pierwszy dzień po feriach. – W naszym województwie ferie minęły spokojnie, co w dużej mierze jest zasługą służb, które na co dzień odpowiadają za bezpieczeństwo – podkreślił kurator.

Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni przygotowali dla dzieci i młodzieży wiele atrakcji. Były konkursy z nagrodami, miasteczko ruchu drogowego, koncert zespołu strażackiego z Sieradza przypominający o tym, by np. nie wpatrywać się w telefon komórkowy w drodze do szkoły i zapinać pasy w samochodzie. Uczniowie mogli też pogłaskać psy ratownicze i odwiedzić plan filmowy serialu „Komisarz Alex”.

W 2017 roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi przyjęło ponad 1 mln 341 tysięcy połączeń na linii alarmowej 112. Co piąte wymagało interwencji służb ratowniczych i policji.