Marzec 25, 2019

Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej  zaprosiło szkoły do zorganizowania 21 marca wydarzeń promujących zastosowanie nowych technologii w codziennej pracy z uczniami. Wśród placówek, które wzięły udział w akcji, znalazło się XLVII LO w Łodzi. Warsztaty przygotowane przez szkołę odwiedzili przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Dzień Nowych Technologii w Edukacji to inicjatywa MEN, która w bieżącym roku szkolnym miała swoją drugą edycję. Resort edukacji ogłosił z tej okazji konkurs na najciekawsze wydarzenie promujące naukę z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi technologicznych. W naszym województwie udział w DNTE i organizację spotkań, wykładów lub zajęć praktycznych zadeklarowało blisko 30 szkół. 

Przedstawiciele łódzkiego kuratorium odwiedzili w tym dniu XLVII Liceum Ogólnokształcące, gdzie dla uczniów zorganizowane zostały warsztaty. Uczestnicy mieli okazje poznać m.in. podstawy programowania robotów zbudowanych z klocków, spróbować swoich sił w cybersporcie, poznać bliżej możliwości jakie dają kody QR, oraz dowiedzieć się, co to znaczy, że przechowujemy pliki „w chmurze”. W zajęciach wzięli udział uczniowie XLVII LO i Gimnazjum nr 35 (które wraz z XLVII LO tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi), oraz szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 199 w Łodzi. 

– Nowoczesne technologie są coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu. W zaawansowane oprogramowanie coraz częściej wyposażane są nawet sprzęty domowego użytku, takie jak pralki, lodówki, czy telewizory. Nowych technologii nie sposób więc uniknąć i nie należy się ich obawiać, za to warto je poznać i dobrze wykorzystać możliwości, które nam dają – powiedział Piotr Patora, wizytator reprezentujący na spotkaniu kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego.

Do świętowania Dnia Nowych Technologii  w Edukacji przyłączyły się także inne placówki z województwa łódzkiego, ze wszystkich poziomów kształcenia. Lista szkół, które zgłosiły do KO w Łodzi organizację zajęć z tej okazji, znajduje się poniżej.

Załącznik – lista szkół uczestniczących w DNTE w woj. łódzkim