Grudzień 11, 2018

Dziecko z cukrzycą w przedszkolu i szkole

Jak rozpoznać chorobę, jak leczyć, ale przede wszystkim jak pomagać cierpiącym na nią dzieciom w przedszkolu i szkole – to główne tematy szkolenia dla wychowawców i nauczycieli zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Kuratorium Oświaty.

W czwartek w Szkole Podstawowej nr 44 w Łodzi spotkali się nauczyciele zainteresowani problemami w edukacji dzieci z cukrzycą. W szkoleniu wzięli udział kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski oraz wicekurator Jolanta Kuropatwa.

Dr Iwona Pietrzak przedstawiła medyczne uwarunkowania choroby. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest cukrzyca, jak się ją diagnozuje i leczy. Dr Pietrzak zwróciła uwagę na niepokojące statystyki – liczba chorych rośnie, choć o chorobie wiemy coraz więcej, a dzieci rodzi się mniej niż kiedyś. Dlatego tak ważne jest, by nauczyciele umieli rozpoznać objawy cukrzycy i – co najważniejsze – odpowiednio na nie reagować.

Druga część spotkania została poświecona problemom, które mogą pojawiać się w edukacji dzieci z cukrzycą – podczas ich pobytu w przedszkolu i szkole, bezpośrednio na lekcjach, ale także w relacjach z nauczycielami i rówieśnikami. Uczestnicy szkolenia rozmawiali o konkretnych sytuacjach związanych z cukrzycą i o tym, jak wtedy pomagać dzieciom. Prowadzący szkolenie podkreślili również znaczenie współpracy nauczycieli z rodzicami chorych uczniów oraz ich lekarzami.

Cukrzyca to przewlekła choroba wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Objawia się wysokim stężeniem cukru we krwi, wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, utratą wagi, ogólnym zmęczeniem i sennością. Chorobie sprzyjają złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2014 r. na świecie żyło 422 mln osób z cukrzycą. Dla porównania – w 1980 r. było ich cztery razy mniej. W Polsce na cukrzycę chorować może ok. 2 milionów osób.