Czerwiec 22, 2017

Prezydent Lech Kaczyński patronem szkoły

Szkoła Podstawowa w Bujnach przyjęła w środę imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i oświatowych.

– Nie ma silnego państwa, jeżeli nie ma w nim dobrze ukształtowanych ludzi, którzy dzięki wolności, dobrobytowi i demokracji są zdolni zagwarantować własnej ojczyźnie pomyślność – powiedział podczas uroczystości Antonii Macierewicz, minister obrony narodowej, przypominając, że patron to nie tylko zaszczytny symbol, ale i zobowiązanie. – Będziecie sobą świadczyli o wartościach, które z takim poświęceniem i determinacją starał się przez całe życie realizować prof. Lech Kaczyński – zwrócił się do uczniów i nauczycieli.

Podczas uroczystości poseł na Sejm RP Anna Milczanowska odczytała list Jarosława Kaczyńskiego, w którym prezes PiS dziękował społeczności szkolnej za piękny gest pamięci  o swoim bracie śp. Lechu Kaczyńskim.

Gratulacje na ręce dyrektora szkoły Elżbiety Przybył złożyli także m.in. Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, Grzegorz Wierzchowski, kurator oświaty oraz Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska.
Podczas uroczystości odsłonięto obelisk poświęcony pamięci prezydenta RP oraz portret śp. Lecha Kaczyńskiego. Uczniowie szkoły przygotowali prezentację przypominającą życiorys swojego patrona – nie tylko jako męża stanu, ale ukazującą także jego dzieciństwo, życie prywatne i rodzinne.

Uroczystości w gmachu szkoły poprzedziła msza św. celebrowana przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej Ireneusza Pękalskiego, podczas której poświęcony został sztandar szkoły.

Szkoła Podstawowa w Bujnach to pierwsza placówka w województwie łódzkim, która przyjęła imię Lecha Kaczyńskiego. Cała procedura rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku. Społeczność szkolna zgłosiła dwie kandydatury: Janusza Korczaka i prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. O wyborze w głosowaniu zdecydowali wspólnie uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.